24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPROMET: ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK

PROMET: ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK

-

2024 yılı asgari ücreti hakkında açıklamalarda bulunan HAK-İş Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, “Arzu ettiğimiz, istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak.” dedi.


HAK-İş Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, 17 bin 2 TL olarak açıklanan 2024 yılı asgari ücreti hakkında değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücret rakamının ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Promet, asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye’de yaygın ücrete dönüştüğüne dikkati çekti.

Promet tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk artışın bütün toplu iş sözleşmelerine uygulanması gerekiyor. Bunun üzerinde bir oran olursa daha da iyi olur. Diğer ücretlerin, asgari ücrete yapılan artış oranın gerisinde kalması önemli bir sorun. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri bundan ciddi şekilde yara alıyor. Bu durum hem sendikal örgütlenmeyi hem de toplu iş sözleşmelerini sorgulatır hale getiriyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun mevcut yapısı önemli bir sorun. Kurumuş söğütten düdük olmaz. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu yapısından sağlıklı bir ücret çıkması da mümkün değil. 1970’li yıllardan kalan mevzuatın değişmesini istiyoruz. Bizim beklentimiz, hem demokratik hem de kapsayıcı bir yapının olması.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side