13 Nisan 2024
14.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNERECEP GÜRKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

RECEP GÜRKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. Gürkan, “Bütün Edirneliler biliyor ki, en çok almak istedikleri illerden birisi Edirne ama Edirne’yi vermeyeceğiz. Edirne’yi tarikatların, cemaatlerin, vakıfların memleketi yapmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. Edirne Belediyesi önünde toplanan vatandaşların tezahüratlarıyla tarihi binadan çıkan Gürkan, meşaleler ve davul zurna eşliğinde CHP Merkez İlçe binasına geçti. Burada aday adaylığı evraklarını Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı’ya teslim ettikten sonra, parti binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Başkan Recep Gürkan, “31 Mart 2024’te yapılacak Belediye Başkanlığı seçimlerinde bir kez daha ama son kez aday adayıyım.” diye konuştu.

Gürkan açıklamasında şunları kaydetti; “2014 senesinde örgütümüz ve bir önceki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği ve talimatı ile kendi talebim olmadan belediye başkanlığına görevlendirildim. 2014 seçimlerinde halkımızın teveccühü ile aldığımız oylarla belediye başkanı seçildik. Ardından 2019 yılında bu kez yarım kalan işlerimizi tamamlamak adına kendi irademiz ile aday olduk ve tekrar seçtiniz. Bu dönem İl Başkanıma, İlçe Başkanıma, siyasetteki ekip arkadaşlarla benim artık son dönemim demiştim. Ben artık bırakıyorum gençler gelsin demiştim. Hem çalışma arkadaşlarım, hem siyasetteki arkadaşlarım ve örgütümüz bir dönem daha yapacaksın dediler. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim bu rozetimi, 14 Mart 2011 tarihinde yakama takarken şu sözü verdim; çocuklarıma ve torunlarıma bırakacağım tek şey bu rozet olacak dedim. Yani ben ölene kadar bu rozet yakamdan çıkmayacak dedim ve bu sözümün arkasındayım.

Örgütümüzün, arkadaşlarımızın ve yaptığımız anketler sonucuna göre halkımızın da isteği ve talebi ile CHP’li olmanın gerektirdiği terbiye ve ahlakla örgütümün verdiği bu görev nedeni ile 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Belediye başkanlığı seçimlerinde bir kez daha ama son kez aday adayıyım.

Edirne tarihinin en büyük yatırımı, en sorunlu yatırımı ve en çok tepki aldığım yatırımı altyapı. 2016 Ocak ayında referandum yaptım. Çünkü şehrimizin altyapısı gerçekten bitmiş vaziyetteydi. Yüzde 98 buçuk oy ile başlayın dediniz. 2017 yılında ihaleye çıktık. O gün ki rakamlarla keşif bedeli 96 milyon dolardı. İhalede yarattığımız rekabet ortamında yüzde 38 kırım oldu ve o iş 60 milyon dolara ihale edildi. 36 milyon dolar Edirnelinin cebinde kaldı. Tam iki yıl İller Bankası ve hükümet kredimizi onaylamadı. Tam iki yıl peşinde koştum. Sayın Fatma Aksal’a gittim. Destek olun dedim. Desteğinizle başlayalım ve size teşekkürlerimi ileteyim. Kendisi destek oldu. Ben de kendisine teşekkür ettim ve buradan da teşekkür ediyorum. Toplamda 60 milyon dolarlık iş için İller Bankası KDV dahil 50 milyon lira kredi verdiler. Bunun 10 milyonu KDV geriye kalan 40 milyon lira. Biz bugüne kadar altyapıya 381 milyon lira para harcadık. 125 km kanalizasyon hatlarını bitirdik. 40 km yağmur suyu hatlarını bitirdik.

Altyapının yüzde 95’i bitti üstyapının da yüzde 80’i tamamlandı. Evet, şu an bozuk olan yollarımız ve sokaklarımız var. Her fırsatta ve şartta o yolları yapmaya devam edeceğiz. Biz bozduk yine biz yapacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Recep Gürkan hayatında başladığı her işi bitirmiştir bunu yine biz bitireceğiz. Şehrimizi önümüzdeki dönem bir düğün yeri gibi süsleyeceğiz. Altyapıda vatandaşlarımız çok çekti. Ama ben altyapıyı şimdiki kuşak için yapmadım; çocuklarınız ve torunlarınız için yaptım. Pandemi ile beraber 4 yıl boyunca toz yutturdum. Evlerin camlarını 2 günde bir silmek zorunda kaldınız, balkonlarda oturamadınız. Yağış oldu çamurlara bastınız. Arabalarınızın lastikleri patladı altını vurdunuz. Yaptım bunları ama bunları çocuklarımız için yaptım. Ama bir şey yapmadım; ben Edirnelinin hiçbir kuruşunu Edirneliler dışında kimse için harcamadım.  Edirnelinin hiçbir kuruşunu tarikata, cemaate, vakfa yedirmedim asla da yedirmeyeceğim. Edirne de hangi inançtan olursa olsun hangi siyasi partiden olursa olsun, hangi dünya görüşünde olursa olsun herkes CHP bayrağı altında özgürce inandığı, istediği gibi yaşamaya devam edecek.

Bütün Edirneliler biliyor ki, en çok almak istedikleri illerden birisi Edirne ama Edirne’yi vermeyeceğiz. Edirne’yi tarikatların, cemaatlerin, vakıfların memleketi yapmayacağız. Edirne’de hangi inançtan olursa olsun hangi siyasi görüşten olursa olsun herkes, Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı altında özgürce, inandığı gibi özgürce yaşayacak. Kimsenin bizim üzerimizden siyaset yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Ve hodri meydan diyoruz bütün partilere, çıkarın adaylarınızı halkın önüne çıkalım, yarışalım. Halk kimi takdir ediyorsa o hizmetine devam etsin.”

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side