3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEREÇETESİZ İLAÇ ALMA UYGULAMASI SONA ERDİ

REÇETESİZ İLAÇ ALMA UYGULAMASI SONA ERDİ

-

Pandemi döneminde başlatılan kronik hastalıklarla ilgili reçetesiz ilaç alma dönemi sona erdi. Hastalar artık ilaçlarını aile hekimi veya devlet ve üniversite hastanelerine giderek ilaç yazdırmak durumunda. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, uygulamanın sona ermesinin hastanelerdeki yoğunluğu arttırdığını söyledi.

Pandenim döneminde başlatılan kronik hastalıklarla ilgili direkt eczaneden reçetesiz ilaç alma dönemi sona erdi. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, yaptığı açıklamada bazı raporların 31 Aralık tarihine kadar uzatıldığını, ancak hastaların hekimden reçete yazdırmak zorunda olduğunu kaydetti.

Kılıçcıgil, “Pandemi sürecinde raporlu hastalar ilaçlarını reçete olmadan direkt eczaneye müracaat ederek sağlıyordu. 1 Temmuz’da bu durum kalktı. Raporlar 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı ama artık reçete yazdırmaları gerekiyor. Aile hekimliklerine gidecekler ilaç yazdırmak için. Bazı ilaçlar için de ilgili uzman hekim isteniyor. Onlar için de üniversite hastaneleri ya da devlet hastanesine giderek müracaat etmeleri gerekiyor. Belli raporlar uzadı, tansiyon, diyabet gibi. Kanser, kan sulandırıcı gibi ilaçların raporlarında uzama yok, onlar süresi sonunda bitmiş oluyor. Şu anda ciddi bir yoğunluk var. Zaten hastanelerde pandeminin yavaş yavaş artma dönemine giriyoruz. Bununla ilgili hastanelere müracaatlarda genel olarak bir artış var. MHRS’den de randevu alırken bir miktar sıkıntı yaşanıyor. Edirne’de bu durum kötü değil ama özellikle Türkiye genelinde değerlendirme yapmak gerekirse MHRS randevuları geç vakitlerde alınıyor. Vatandaşlar sıra beklemek durumunda kalıyor evlerinde. Tabiki buna ilaçlarını yazdırmak için müracaat eden vatandaşlar da ciddi katkı sağlıyordur diye düşünüyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi