30 Mayıs 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESAĞLIKHALK SAĞLIĞI HAFTASI ETKİNLİKLERLE BAŞLADI

HALK SAĞLIĞI HAFTASI ETKİNLİKLERLE BAŞLADI

-

Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında açıklama yapan Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle Türkiye’de yaşanan ölümlerin 2025 yılına kadar yüzde 25 azaltılmasının hedeflendiğini açıkladı.

3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası kapsamında Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında Saraçlar Caddesi’nde açılan stantlarda, ücretsiz olarak tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldı ve sağlık hizmetleri hakkında bilgiler verildi. Etkinlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, en önemli ölüm sebeplerinden olan bulaşıcı hastalıklarla ilgili çalışmalar yapıldığını, 2025 yılına kadar bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı ölümlerin yüzde 25 azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, “Özellikle 18 yaşından sonra senede en az bir kez karın çevresi, boy-kilo ve tansiyonumuza baktırmamız lazım. Bunun için aile hekimimize başvurmamız lazım. Özellikle 40 ve 65 yaşından sonra kronik kalp hastalıkları açısından gerekli tetkiklerimizi aile hekimimize başvurarak yapmamız lazım. Kovid-19 bulaşıcı bir hastalık ama kronik kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, obezite ve diyabet gibi hastalıklar bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Sağlık Bakanlığı olarak bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümleri 2025’e kadar yüzde 25 oranında azaltmak gibi hedefimiz var. Bu hedefte en önemli mekanizma birinci basamak aile hekimleri. Çok değerli ve nitelikli aile hekimlerine sahibiz. Bizim ricamız vatandaşlarımızın kronik hastalıkları için en az bir kere aile hekimlerine başvurmaları ve takiplerini yaptırmaları. Böylelikle daha kaliteli ve daha uzun ömürlü bir toplum oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side