5 Aralık 2022
8.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”

-

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun ve Yönetim Kurulu Üyesi Seher Çimen Özgen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının caydırıcı hale gelmesi için sağlıkta şiddet yasasının ivedilikle çıkarılması gerektiğini ifade ettiler.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun ve Yönetim Kurulu Üyesi Seher Çimen Özgen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları hakkında açıklamalarda bulundu. Acil servislerin, gerçekten acil olmayan hastalar tarafından ‘istismar’ edildiğini belirten Prof. Dr. Altun, “Kurum ve kuruluşlardaki gecikmeler tepki göstermeyen vatandaşlar nasıl oluyor da sağlık çalışanlarına karşı bunları yapma cesareti buluyor?” dedi.


Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İstenmeyen olaylar ama devleti yönetenlerin buna yönelik net bir yasa çıkartması lazım. Nasıl oluyor da hastanede sıra bekleyen birisi bir şey deme cesaretini kendinde buluyor? Hangi bankada sıra geç geliyor diye ağzını açan bir tane insan var mı? Ya da vergi dairesi ve tapuda böyle bir olay yaşanıyor mu? Vatandaşlar böyle durumlarda saygısızca davranmıyor ama sağlık çalışanına karşı bunları yapma cesareti buluyor. Gerçekten acil bir rahatsızlığı varsa, acil servise giderler. Bu ülkede hiçbir acil hasta, sağlık çalışanları tarafından ihmal edilmemiştir, edilmez. Yeter ki acil servisler, vatandaşlar tarafından da istismar edilmesin. Dünyanın en yüksek acil servis başvurusu olan ülkesindeyiz; nüfusun 1,5 katını aşmış. Böyle bir olasılık yok. Bunun tek göstergesi acil servislerin, gerçekten acil olmayan hastalar tarafından işgal ediliyor olmasıdır. Özellikle işgal kelimesini kullanıyorum çünkü gerçek acil bir hastanın zamanından çalıyorlar, hekimin ve diğer sağlık çalışanlarının gerçek bir hastaya ayıracağı zamandan çalıyorlar.” dedi.

Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Seher Çimen Özgen ise şiddetin caydırıcı hale gelmesi için etkin bir yasa çıkarılması gerektiğini belirtti.
Özgen, “Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ve Fakültede birimler oldukça aktif ve iyi kullanılıyor. Hastanenin acil kavramıyla bizim tıbbi acil kavramımız farklı. Acil hastaların hiçbir koşulda ihmal edildiğini düşünmüyorum. Şiddetin caydırıcı olması açısından şiddet yasası kıymetli, her zaman onu vurgulamamız gerekiyor. Bir şekilde şiddet yasasını her koşulda, her yerde vurgulamak gerekiyor. Sadece sağlık alanında da değil bu, kadına olan şiddette de, hayatın her alanında da şiddetin caydırıcı yasa ve yöntemlerle önlenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi