26 Haziran 2022
29.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESARIGÜL: TRAKYA’DA İŞSİZ GENÇ KALMAYACAK

SARIGÜL: TRAKYA’DA İŞSİZ GENÇ KALMAYACAK

-

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Trakya’yı kalkındıracak bir model üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bizim modelimizde; turizmci kazanacak, esnaf kazanacak, çiftçi kazanacak. Trakya kazanacak, Türkiye kazanacak. Liseyi, üniversiteyi bitiren bir tane gencimiz Trakya’da işsiz kalmayacak.” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere bugün Edirne’ye geldi. Kentteki bir tesiste basın mensuplarıyla bir araya gelen Sarıgül, pahalılık ve geçim sıkıntısı nedeniyle yurttaşların zor günlerden geçtiğini ifade etti.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pahalılık ve geçim sıkıntısı nedeniyle, mübarek Ramazan ayını sevinçle ve heyecanla karşılayamadık. Kalabalık iftar sofraları, sahur bereketi ve muhabbeti kalmadı. Hurmalar, etli yemekler, salatalar, tatlılar iftar sofralarından kalktı. Millet sıcak bir pide alamaz hale geldi. Dolmalık biberin kilosu 50 lirayı geçti. Pazarda çeyrek lahana satılır oldu. Her şey aklımıza gelirdi de, biber dolmasının lüks olacağı, kapuskanın kıymete bineceği aklımıza gelmezdi. Her şey aklımıza gelirdi de ayçiçek yağı gemisinin haber yapılacağı müjde olacağı aklımıza gelmezdi. Trakya’nın tarım arazilerini, meralarını imara açarsanız, üstünden yol geçirirseniz olacağı buydu. Trakya çiftçisini küstürürseniz olacağı buydu. Trakya çiftçisine vereceğiniz paraları, Ukrayna, Kanada, Rusya, Brezilya çiftçisine verirseniz olacağı buydu. AK Parti kadroları, gıda fiyatlarını düşürmek için çok şey yaptılar ama yapmaları gerekeni hiç yapmadılar. Yapmaları gereken, üretimi artırmaktı. Yapmaları gereken, çiftçiye alım garantisi vermekti. Yapmaları gereken, çiftçiyi desteklemekti. Fiyat artışını durdurmak için her yere baktılar ama tarlaya bakmadılar. Oysa sorun tarladaydı. Hala akıllanmadılar, hala üretimden değil, ithalattan yanalar. Hala tarlaya bakmıyor, etikete bakıyorlar.” dedi.

Türkiye Değişim Partisi olarak Trakya’yı kalkındıracak bir model üzerinde çalıştıklarını belirten Sarıgül, söz konusu model sayesinde Trakya’da işsiz insan kalmayacağını öne sürdü.
Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi kavga değil, çare partisidir. Türkiye Değişim Partisi mazeret bulmaya değil, sorunları çözmeye gelen partidir. Eskiden Bulgarlar bize gıpta ediyordu. Şimdi Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye geliyor, Edirneliler, markete, pazara gidemiyor. Bizim Trakya’yı Dubai yapacak, bölgeyi alışveriş turizmi ile kalkındıracak bir modelimiz var. Bizim modelimizde, turistleri yedirip, içirip, bagajlarını, bavullarını doldurup bedavaya çalışmak yok. Bizim modelimizde katma değeri yüksek ürünler üretmek ve bunları satmak var. Yağlı güreşleri, Edirne mutfağını, tarihi eserlerini dünyaya tanıtmak var. Bizim modelimizde, turizmci kazanacak, esnaf kazanacak, çiftçi kazanacak. Trakya kazanacak, Türkiye kazanacak. Liseyi, üniversiteyi bitiren bir tane gencimiz Trakya’da işsiz kalmayacak. Bu model üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sarıgül, seçim barajının yüzde 10’dan 7’ye indirilmesi hakkında sorulan soruya ise, “Bizim önerimiz; barajın sıfıra inmesi, yüzde 1 olmasıdır. Her oyun bir değeri vardır.” cevabını verdi.
Sarıgül, “Demokratik dünyadaki barajlar yüzde 1’dir ve orada dar bölge, tercihli oy vardır. Bizim önerimiz; barajın sıfıra inmesi, yüzde 1 olmasıdır. Her oyun bir değeri vardır. Bu sistemde yaklaşık 7 milyon oy boşa gidecektir. Bu doğru bir şey değildir. Biz; Türkiye Milletvekilliği sistemi öneriyoruz. 600 Milletvekilinin 100’ü Türkiye Milletvekili olmalı; kamuoyunda tanınan, bilinen isimler orada olmalı. 500 Milletvekili de partiye kayıtlı üyeler ve teşkilatlar tarafından seçilmeli. Yani Edirne Milletvekili, Edirne’de oturacak. Edirne’den ayrılmayacak. Edirne’nin oylarıyla Ankara’da oturup caka satmak yok. Benim milletvekilim sürekli halkın içinde olacak.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi