21 Temmuz 2024
26.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESEYFETTİN SELİM: BAĞIŞ YAPMAYAN ADAY, AĞALIK İHALESİNE GİREMESİN!

SEYFETTİN SELİM: BAĞIŞ YAPMAYAN ADAY, AĞALIK İHALESİNE GİREMESİN!

-

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 4 altın kemerli ağası Seyfettin Selim, Kırkpınar’da ağalık koç ihalesine ‘teminat mektubu’ sistemi getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu yıl Kırkpınar’da ağalık 34 milyon liraya gitti. Seneye ihaleye katılacak kişi de en az 35 milyon liralık teminat mektubu yatırmalı. Ya da Edirnespor’a en az 500 bin lira veya 1 milyon lira bağışlamalı. 35 milyonluk ihaleye girecek kişi bu parayı yatıramıyorsa, ihaleye girmesin zaten.” dedi.

Edirne’de Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen 664’üncü Kırkpınar Ağalığı Koç ihalesini 35 milyon lira bedelle İş İnsanı Ufuk Özünlü kazandı. Yeni ağa Özünlü ile Kırkpınar’ın 4 altın kemerli Ağası Seyfettin Selim güreşlerin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi. Ağalık ihalesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Selim, ihaleye ‘teminat mektubu’ sistemi getirilmesi gerektiğini söyledi.

Seyfettin Selim, “Güzel bir Kırkpınar oldu. İstediğim Yusuf Can Zeybek başpehlivan oldu. İstiyordum, güveniyordum kendisine. Bizim de ağalığımızın 15. yılında hep beraberdik. Yıllarca beraber aynı ekip hep konuştuğumuz bir şey vardı; güreşi bilen, güreşi seven, güreşe destek verecek birisi çıkarsa bırakırım diyordum. Herkeste özel düşünce vardı, diyorlardı ki; ‘ağa der ama bırakmaz.’ Bak bugün gerçek oldu. Niye? Bu kardeşimin babası güreşe çok destek verdi, çok emeği var. Ben de Allah’a şükrediyorum ki; böyle sevdiğim bir insana kendi isteğimle güreşi verdim. Yani birisi çıksa karşımıza; şu dese bu dese bizden alma şansı zordu” diye konuştu.

Kırkpınar’da Ağalık Koç İhalesi’nin standartlarının değişmesi gerektiğini dile getiren Ağa Selim, “Ağalığa katılmak isteyen birisi önce en az 500 bin lira Edirnespor’a bağışlayacak. Sonrasında ilk okuduğu bedeli ödeyecek. Hepsini değil, ilk okuduğu bedeli ödeyecek. Mesela ağalığa girdin ya, bedel okursun. Şimdi ben 25 milyon dedim, başkası 31 dedi. Herkes söylediği parayı ödesin. Yani önce bedel teminat mektubu alacak. Kırkpınar bu sene 23 milyondan açıldıysa, oraya teminat mektubunu yatıracak, nokta. En az Edirnespor’a veya Edirne’ye 500 bin lira, 1 milyon para bağışlayacak, ondan sonra çıkacak. Çıkmazsa ben hep buradayım bak. Ben her sene bağışlarım bunu. Mesela bu yıl Kırkpınar’da ağalık kaç liraya gitti, 35 milyona. Seneye katılacak kişi 34 milyon liralık teminat mektubunu yatıracak. Edirnespor’a en az 500 bin veya 1 milyon bağışlayacak. 35 milyonluk ihaleye girecek bir adam bu parayı yatıramazsa buraya girmesin zaten. Bir milyon bağış yapamayacak bir adam Kırkpınar’da ağırlığa girmesin. Reklam yapacaksa da, bu kadar ucuz olmasın” şeklinde konuştu.

Kırkpınar’ın yeni ağası Ufuk Özünlü de, Selim’in teminat mektubu önerisine destek verdi.

Özünlü, “Şimdi aslında bugün Sayın Belediye Başkanı yaptığı şeyle önümüzdeki yıl için ağalık isteyen adaylara da bir mesaj vermiş oldu. Yani geçen yılın üstünde rakamının üstünde bir rakamla açılış yaptı. Dolayısıyla ben kendi adıma önümüzdeki yıl kesinlikle ve kesinlikle bu yılki ağalık bedelinin üzerinde bir rakamla açılış yapması gerektiğini düşünüyorum. Bunu da kendisine mutlaka dile getireceğim. Ağamın rahatsız olduğu şeyin aynısından ben de kendi adıma rahatsız oldum. Ama bu bir değişim olsun. Yani buranın marka değerinin yükseltilmesi için olan bir şey olsun. Önümüzdeki yıl ağalığa girmek isteyenler için de buradan bir mesaj olsun. Ağalık en az 35 milyondan açılacak” ifadelerini kullandı.

Özünlü, Kırkpınar’la ilgili kadınlara özel bin kişilik bir tribün yapılması düşüncesini de paylaştı.

Özünlü, “En çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de; bin kişilik bir kadın tribünün olması. Sadece kadınlara ait bir tribünün olması. Ben o zaman güreşlerin daha da iyi geçeceğini düşünüyorum bu arada kendi adıma. Bunun gibi şeyler var. Yani bu 664 yıllık bir. Çeşitli medya kuruluşlarıyla iletişimimiz oldu. Yağlı güreş, yani Seyfettin Ağam olmasa 15 yıldır çok çok daha geriye giderdi. Bir çok yöre ağası da var bu işe gönül vermiş. Gerçekten onların çabalarıyla ayakta durdu. Biz biraz daha üzerine ne koyarız? diye bakıyoruz. Yani bir Sumo güreşi, bir Amerikan güreşi gibi güreş deyince yağlı güreş de akla gelsin. Bununla alakalı çalışmalarımız olacak. Seyfettin abi de bir söz verdi, mutlaka destek verir diye düşünüyorum” dedi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side