3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEŞİFA KAYNAĞI KUDRET NARI NASIL TÜKETİLMELİ?

ŞİFA KAYNAĞI KUDRET NARI NASIL TÜKETİLMELİ?

-

Halk arasında yağanda olarak bilinen ve kanser hücrelerinin gelişimini engellediği öne sürülen kudret narı, pazar tezgahlarında satışa sunuluyor. Edirne’de Kudret narı yetiştiren Hayrettin Yücetürk, genelde mide ve kalınbağırsak rahatsızlığı olanların tavsiye üzerine kudret narı aldığını söyleyerek, nasıl tüketilmesi konusunda bilgiler verdi.

Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağladığı belirtilen kudret narı, Edirne’de üreticiler tarafından yetiştirilerek pazar tezgahlarında satışa sunuluyor.

Edirne’de yaşayan emekli polis Hayrettin Yücetürk, Edirne Belediyesi organik ürünler pazarında, yetiştirdiği kudret narı ve kantaron yağının satışını yapıyor.

Karaağaç mahallesinde yaklaşık 8 yıldan bu yana kudret narı yetiştirdiği belirten Yücetürk, bu şifa kaynağı bitkiyi genellikle mide rahatsızlığı olanların tercih ettiğini söyledi.

Yücetürk, “Karaağaç’ta yaşıyorum, 2014 yılından beri kudret narı yetiştiriyorum. Kudret narını genelde mide rahatsızlığı olanlar, kalınbağırsak iltihabı olanlar, daha önce kullanmış memnun kalmış, hücreleri yenilediği için kullananlar var. Genelde hastalığı olanlar kullanıyor. Normal insanların da kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kabakgiller familyasından olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Tavsiyemiz, hamile kadınların ve tüp bebek tedavisi gören kadınların kullanmasında sakıncalı olduğunu biliyoruz.

Bu hassas bir meyve oyduğu için içinde çekirdekleri var, nara benzediği için kudret narı deniyor. Bu çekirdeklerin üzerindeki sıvı çekirdeğin zarı olduğu için bu zar meyveyi çabuk yıpratıyor. O yüzden zeytinyağına konularak bir yıl bekletiliyor.

Çiğ olarak da yenilebilir. Ancak taze olması gerekir. Genelde insanlar kavanozda bekletip tercih ediyorlar. Edirne’de ilgi çok fazla.

Kudret narı hücreleri yenilediği için kanseri de önlüyor. Yapılan araştırmalarda tıbben ispatlanmış. Kadınlarda göğüs kanserini önlediği ispatlanmış. Hücreleri yenilediği için kanserin ilerlemesini durduruyor” dedi.

Üretici Hayrettin Yücetürk, kudret narının yanı sıra kantaron çiçeklerinden yaptıkları yağı da satışa sunduklarını kaydetti.

Yücetürk, “Ayrıca kantaron yağı da yapıyoruz. Bahar zamanında doğal olarak yetişen bir bitki sarı kantaron çiçeği. Bunu da sızma zeytinyağında 2 ay beklettikten sonra, güneşte bekletilmemesi gerekiyor. Evde karanlık bir yerde beklettiğimiz sarı kantaronlar genelde içilebiliyor. Bunu en gazla 15-20 gün kür olarak kullanabiliyorsunuz. Genelde yatalak hastaların yaraları için, çocukların pişikleri için ve mafsal ağrıları için kullanılıyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi