29 Eylül 2023
17.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

-

Edirne’de Sigara Bırakma Polikliniğine başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. İl Sağlık Müdürlüğü Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Bekir Tunçer, çevresinden duyup gelen birçok vatandaşın poliklinikte tedaviye başladığını ifade etti.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Selimiye Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Bekir Tunçer, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla sigaranın olumsuz etkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Sigara Bırakma Polikliniğine başvuranlar ve bırakma sürecine ilişkin bilgi veren Dr. Tunçer, vatandaşların hem kamu spotlarından hem de sigarayı bırakma polikliniğine başvuran diğer vatandaşlardan öğrenerek, Sağlık Bakanlığı üzerinden ya da direkt polikliniklere başvurarak tedaviye başladığını ifade etti.

Sigara Bırakma Polikliniğine gelen hastalarla birebir görüşme yaptıklarını belirten Dr. Tunçer, her hastaya farklı bir ilaç tedavisi ve psikolojik destekle birlikte başarılı olmaya çalıştıklarını ifade etti.
Kişiye özgü tedavi yöntemleri uyguladıklarını vurgulayan Dr. Tunçer, “Burada kişiyle konuşuyoruz, kendisini hazır hissediyor mu? Önemli olan bu, çünkü eğer kendisine hazır hissetmiyorsa bu sigara içme davranışı sürekli hale geliyor. Ancak şu anda başvuran hastalarımızda sigara bıraktırma oranları çok yüksek, onu söyleyebilirim” dedi. Dr. Tunçer, sigara içme yaşının ilkokul düzeyine kadar indiğini söyledi. Dr. Tunçer, “Gençlerin çoğu bir kere bile olsa sigarayı denemiş oluyor. Bunların olmasında etken reklamlar, filmler, diziler, çizgi filmlerde ve çocukların rol model olarak aldığı kişilerde sigara içme davranışı görüldüğü için. Akranlarında da bunlar görüldüğü zaman ne yapıyor çocuklar demek ki bu iyi bir şeymiş. Bu sosyal olarak kendisinin bir şekilde o ortamda kalabilmesini sağlıyormuş diye düşünüyor. Bunlar yanlış düşünceler.” ifadelerini kullandı.

4 senedir sigara kullanan 29 yaşındaki Betül Yılmaz, sigarada paket sayısının artmasının ardından sigara bırakma polikliniğine başvurduğunu ve başarılı olduğunu anlattı.
Sigara içerken kendisini esir gibi hissettiğini ve sürekli alma zorunluluğu hissinden sıkıldığını belirten Yılmaz, “Her sabah uyandığımda paketim var mı? Her akşam paketim bitti, yarın mutlaka almalıyım. Bu hem zaman kaybı, hem maddi kayıp oluyordu. Bununla uğraşmaktan sıkıldım ve bir gün bıraksam nasıl olur acaba diye düşünmeye başladım.” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi