1 Haziran 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESON YAĞIŞLAR, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

SON YAĞIŞLAR, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

-

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçtiğimiz hafta etkili olan sağanak yağışların üreticilerin yüzünü güldürdüğünü ve buğdayların gelişimine büyük katkı sağladığını söyledi.

Kurak bir yaz döneminin ardından Edirne’de geçtiğimiz hafta sağanak yağışlar etkili olmuştu. Son yağışların ekilen buğdayların gelişmesine büyük katkı sağladığını belirten Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticilerin yüzünün güldüğünü ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yıl biliyorsunuz kurak bir yaz dönemi geçirdik; hatta buğday ekilişimizi kurak toprağa yaptık. Bu yağmurlardan sonra kurağa ekilişimizi bitirdik. Birçok üreticimiz ekilişi bitirdi. Tabi bazı bölgelerde yerini hazırlama oldu. Onlar da yağmurların ardından yerini hazırlayıp ekilişini yaptı. Aşağı yukarı ekilişler bitti denilebilecek gibi. Bu son yağan yağmurlarla şu an birçok bölgede buğdaylarımız yeşerdi ve düzenli bir şekilde çıkış sağladı. Hatta bu yaz dönemi kurak geçtiği için bu ekeceğimiz yerlerin işçiliğini üreticilerimiz yapamamıştı. Son yağan yağmurlarla o işçilikleri de üreticilerimiz tamamlıyor. Bugün itibariyle baktığımızda buğdayın şu anki gelişiminde herhangi bir sıkıntı yok; hepsi güzel gözüküyor. Ayçiçek yerleri için de bu kış döneminde güzel bir yağış alırsak bol bereketli bir sezon olur. Önümüzdeki günleri şimdiden belirlemek zor ama şu anki gidişata göre kurağın ardından yağan yağmurlar ve önümüzdeki dönem de yağışlar gelirse daha verimli olacağına inanıyorum.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi