22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESUİÇMEZ: ÇİĞ SÜT FİYATININ EN AZ 9,5 LİRA OLMASI GEREKİR

SUİÇMEZ: ÇİĞ SÜT FİYATININ EN AZ 9,5 LİRA OLMASI GEREKİR

-

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatlarının kilogram başına 7,5 lira olarak güncellenmesi, süt üreticisini üzdü. Üreticinin beklentisi en az 9,5 lira olması yönünde. Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, çiğ süt fiyatlarının 1 Ekim’e kadar tekrar güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Ulusal Süt Konseyi tarafın Ekim ayından geçerli olmak üzere çiğ süt için verdiği kilogram başına 7,5 lira fiyatın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Suiçmez, “Zaten 1,5 ay önce 7,5 lira olarak süt fiyatları açıklanmıştı. Geçen sürede inanın girdi maliyetleri çok arttı. Bir liralık destek 20 kuruşa düştü, böyle bir düzenleme yapıldı. bizim beklentimiz Eylül ayının başından itibaren süt fiyatlarının en az 9-9,5 lira gibi üretici fiyatı olması yönündeydi. Bu çok abartılı bir rakam da değil. Buradan Ulusal Süt Konseyi’ne seslenmek istiyorum. Acilen vakit kaybeden 1 Ekim’e kadar daha zamanımız var, 1 Ekim itibariyle bu fiyatı kesinlikle 9,5 liranın altında olmayacak şekilde üretici fiyatı olarak açıklanması gerekir. Ciddi anlamda dişi hayvanlarımız elden gidiyor. Dişi hayvanlarımızı acile koruma altına almalıyız. Bu koruma teşvikle olur. Anaç hayvan desteğini tekrar gündeme getirelim. Ciddi destekler olmalı. Yoksa elimizdeki canlı hayvanlar hızlı bir şekilde noksanlaşıyor. Bugün bir ineğin 140 ile 150 TL günlük masrafı var. Gelsinler burada konuşalım. Bu da aile işletmelerinde Trakya’da bir ineğin günlük süt ortalaması 16-17 litre. Birileri diyebilir 30 litreden aşağı diye. 30 litre çok afaki bir rakam. Veren var mı vardır. Bunlar zaten sütünü farklı şekilde satıyorlar. Bizim derdimiz aile işletmeleri kapanıyor. Aile işletmelerini biz elimizde tutamazsak ülke hayvancılığımız çok büyük tehlike altına giriyor demektir. Bu ülkenin geleceği de hayvancılığın geleceği de aile işletmelerinden geçer. Devasa çiftlikler kurulduğunu biliyoruz. Özellikle yabancı sermayelerin gelip hayvancılık yaptığını ama unlar bir anda çekilebilir bu piyasadan. Bunları geçmişte gördük. Ama bizim aile işletmeleri olarak farklı bir sektöre gidecek durumumuz yok” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side