20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETABAKOĞLU, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

TABAKOĞLU, ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Edirne Ofisi tarafından düzenlenen “YTB Trakya Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Akademisi”nde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Uluslararası öğrenciler ile bir araya gelerek, ilk açılış dersini gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Uluslararası öğrencilerle bir araya geldi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Edirne Ofisi’nde gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan YTB Edirne Ofisi Koordinatörü Fatih Ot “Uluslararası öğrenci akademisi atölye programları, ülke tanıtım günleri, oryantasyon programları, şehir gezileri, kariyer planlamaları, iş dünyası buluşmaları mezun buluşmaları ve farklı etkinliklerle devam edecek.” diyerek atölye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Konuşmasının başında öğrencilerle bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Öğrencilerimizle yüz yüze sohbet etme ve tanışma fırsatı olduğu için ben bu tarz etkinlikleri çok önemsiyorum” dedi.

Rektör Tabakoğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Esasen mekanların, yerlerin bir dili vardır. Etrafıma baktığımda Saatli Medrese, Peykler Medresesi ve Üç Şerefeli Camii’yi görüyorum. Bu medreselerden bir tanesi Fatih’in okuduğu medrese, bir tanesi de Fatih’in yaptırdığı medrese. Şu Üç Şerefeli Camii’nden kimler geldi geçti. O insanlar muhteşem bir tarih yazdılar. İşte Edirne bunları bize anlatıyor. Bu anlamda çok şanslısınız. Çok köklü bir tarihin devamı olan Trakya Üniversitesinde eğitim alacaksınız. 1361’de Osmanlının Edirne’yi fethi ile yapılmaya başlanan eğitim kurumlarının devamı olan Trakya Üniversitesi’nin öğrencisi olarak burada hayata en güzel şekilde hazırlanacaksınız. Büyük düşünen, dünyanın dertlerine çare olacak, merhem olacak evlatlar olarak sizleri bağrımıza aldık. Burada sizleri donatıp, bir umut olarak insanlığa tekrar göndereceğiz. Dünyanın dört bir yanından gelen evlatlarımızı Üniversitemizde görmek çok güzel. Adeta bir aşure kazanı gibi birbirinden farklı tatlar, bir uyum içerisinde burada kaynayacak, kaynaşacak ve ortaya dünyanın en lezzetli tatlısı çıkacak. Burada üç diploma sizi bekliyor. Sizin birkaç eğitiminiz olacak burada. Bir tanesi akademik eğitim. Trakya üniversitesi sizleri bu konuda dünyaya hazırlayacak. Hiç merak etmeyin mezun olduğunuzda kendi alanınızda en iyi bilgilerle donatılmış bireyler olarak gururla gezeceksiniz. İkincisi ise başka bir ülkedesiniz. Belki dilini tam kavrayamadığınız bir yerdesiniz. Burada dil öğreneceksiniz ve kendi başınıza yaşamayı, barınmayı öğreneceksiniz. Parasız kalacaksınız, bu durumla mücadele etmeyi öğreneceksiniz. Biz buna hayat üniversitesi diyoruz. Buradan da diploma alacaksınız. Bir de Edirne öğretmeninin öğrencisi olacaksınız. Bu sokaklarda, yaşanmışlığın olduğu bu tılsımlı mekanlarda gezerken siz de hiç farkında olmadan Edirne öğretmeninin bu muhteşem tarihin bir talebesi olacaksınız ve onlarla donanmış olarak mezun olacaksınız. Böylelikle üç diploma ile Edirne’den ayrılacaksınız.”

Rektör Tabakoğlu daha sonra, uluslararası öğrencilerle sohbet ederek hayat hikâyelerini dinledi ve gelen soruları yanıtladı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side