24 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETAŞIMACILIK SEKTÖRÜ KONTAK MI KAPATACAK?

TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ KONTAK MI KAPATACAK?

-

Akaryakıta gelen ÖTV zammının ardından taşımacılık sektöründeki esnafların oldukça zorlandığını belirten Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, işin içinden çıkamayacak duruma geldiklerini ifade etti. Şahin, destekleme gelmemesi durumunda, taşımacılık sektörünün kontak kapatabileceğinin de sinyalini verdi.

Akaryakıttaki ÖTV artışının uygulanmaya başlamasıyla birlikte, taşımacılık sektöründeki esnaflar kara kara düşünmeye başladı. Girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle artık işin içinden çıkamayacak noktaya geldiklerini ifade eden Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, taşımacılık sektörünün desteklenmesi konusunda çok acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pazartesi günü zam pompalara yansıdı. O saatten beri telefonlarımız susmuyor; esnaf gerçekten çok zor durumda. Temmuz ayında aldığımız zam daha uygulanmadan gitti. Üstüne daha fazla maliyetler geldi.  Tabi biz her zaman söylüyoruz biz zam taraftarı değiliz diye ama esnafın da bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Ücretsiz taşınan kişilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Biz taşımayalım demiyoruz; tabi ki taşıyalım onlar sonuçta bizim için, vatan için canını vermiş, şehit olmuş ama 65 yaş olayı gün geçtikçe artıyor. Emekli şehri de olduğu için biz bu yükler geldikçe bu işi yapamayacak duruma geliyoruz.  Dün toplu ulaşımın başkanı Hakan Giyik’le beraberdik ve bir toplantı yaptık. Bugün tekrar görüşeceğiz. Hatta yarın onlar Ankara’ya gidecekler. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin büyük bir toplantısı olacak. Birçok ilde bununla ilgili grevler başladı. Yollarda minibüsçüler, taksiciler, bu işi protesto ediyorlar. Biz bunu protesto etmeden en kısa zamanda özellikle hem merkezi hükümetin hem de belediyelerin ulaşım sektörüne sahip çıkmaları gerekiyor. Biz artık bu işi yapamayacak duruma geldik. Sadece Edirne için demiyorum; Antalya, Çanakkale gibi büyükşehirlerde artık otobüsler kenara çekti. Hem personel maliyeti hem mazot. Bir tek mazotla kalmıyor bu. Biz şimdi yedek parçayla çalışan insanlarız. Yedek parçaya da zam geldiğinde biz bu işin altından kalkamayacağız. Biz bir daha zam yapsak bu sefer vatandaş binemeyecek duruma gelecek. Bu işe bir dur demek gerekiyor. Dediğim gibi sadece Edirne’nin sorunu değil. Yarın büyük bir toplantı olacak; kontak mı kapatırız ya da bir grev mi yaparız buna bakacağız. Hem federasyon nezdinde hem de tabi ki Belediye Başkanımızla, Sayın Valimizle gidip görüşeceğiz.  Artık toplu ulaşımın kesinlikle desteklenmesi gerektiğini, taksici esnafımızın da mazot konusunda desteklenmesi gerektiğini, aynı zamanda tabi lojistiğin de bu konuda desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık söyleyecek kelime bulamıyoruz. Biz de çıkmazdayız. Telefonlar hiç susmuyor. Esnaf haklı. Vatandaş arıyor, ‘Tekrar zam mı yapacaksınız’ diye soruyor. Yapmayalım tabi ki, biz de zam yapma taraftarı değiliz ama nasıl olacak bu. Onlar da kendilerini bizim yerimize koysunlar. Empati yapsınlar. Keşke para kazansak da hiç zam yapmasak. Hatta indirim yapalım ama siz de görüyorsunuz her gün aldığımız zammı daha kullanamadan zam üstüne zam bize geri olarak dönüyor. Bu şekilde çok ciddi bir sıkıntımız var. Yarın olacak toplantıdan sonra tekrar sizlere bu konuda bilgi vereceğiz. İnşallah bu söylediklerimize tepki gelmez bize kulak verirler. Esnafın yanında olup bir nebze de olsun bizi rahatlatacak kanunları çıkarmalarını bekliyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side