21 Temmuz 2024
26.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETEKNOLOJİK YATIRIMLAR, GÜVENLİĞİ ÜST DÜZEYE TAŞIYOR

TEKNOLOJİK YATIRIMLAR, GÜVENLİĞİ ÜST DÜZEYE TAŞIYOR

-

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda yolcuların rahat bir geçiş yapması ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinin etkin şekilde yürütülmesi amacıyla teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılıyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en büyük ihracat kapısı ve yurt dışında yaşayan vatandaşların kara yolunda en çok tercih ettiği giriş kapısı olan Kapıkule Sınır Kapısı’nda birçok teknik sistem ve cihazdan faydalanılıyor. Kara Kapıları Taşıt Takip Programı’ndan Tren Tarama Sistemi’ne, Araç Altı Görüntüleme Sistemi’nden konteyner taramaya, x-ray taramadan plaka tanıma sistemine kadar pek çok teknolojik imkan, gümrük personelinin adeta gözü kulağı oluyor.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda görevli gümrük personelinin tecrübesinin yanı sıra geliştirilen teknolojik imkanlarla da uyuşturucudan otomobil parçalarına, cep telefonundan alkol ve sigaraya kadar yurda sokulmak istenen birçok kaçak ürün anlık olarak tespit edilebiliyor.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bulunan 455 adet kameradan gelen görüntüler en ince ayrıntısına kadar inceleniyor ve şüpheli görülen durumlarda anında müdahale ediliyor.

Sınır kapısında, kaçakçılıkla mücadelede etkin ve verimli olarak kullanılan sistemlerden bir diğeri olan, yerli ve milli tespit sistemlerinin geliştirilmesi çerçevesinde AR-GE çalışması olarak tasarlanan ‘Yolcu Görüntüleme Sistemi’ ile kişilerin üzerinde veya kıyafetlerinin altına gizlenmiş uyuşturucu, patlayıcı, silah, et, alkollü içki, tütün ve tütün mamulleri gibi muhtelif eşya türlerinin uzaktan tespiti sağlanıyor.

Kapıkule Gümrük Sahası’nda 20 adet dedektör köpeğinin aynı anda barınabildiği, içerisinde bağımsız 4 adet pentatlon eğitim alanının bulunduğu ‘Dedektör Köpek Kompleksi’ de kaçakçılıkla mücadelede önemli rol oynuyor. Ayrıca Kapıkule’deki teknolojik imkanlardan bir tanesi olan ve özellikle son dönemlerde yaşanan düzensiz göçmen hareketliliğinin engellenmesi amacıyla araçlardan fotoğraf kalitesinde görüntü alınmasını sağlayan, park veya hareket halinde tarama yapabilen, manevra kabiliyeti oldukça yüksek Geri Yansıma Teknolojili ZBV Backscatter Tarama Sistemi de etkin bir şekilde kullanılıyor.

Kapıkule’de uyuşturucu ve kimyasal madde teşhisi için faydalanılan ‘Araç Altı Görüntüleme Sistemi’ de binlerce farklı maddeyi tanımlayabiliyor ve kaçakçılıkla mücadelede etkin rol üstleniyor. Göçmen kaçakçılığı olaylarının tespitinde kullanılan Karbondioksit Ölçüm Cihazı ile dorse, konteyner gibi kapalı alanların içindeki karbondioksit seviyesi kontrol edilerek içeride canlı olup olmadığı anlaşılıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Kapıkule Gümrük Sahası’nda kullanılan sistem ve ekipmanların kaçakçılığın her türüyle mücadele edebilecek düzeye taşınması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side