30 Mayıs 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETRAKYA BİRLİK’TEN 7/24 ÜRETİM

TRAKYA BİRLİK’TEN 7/24 ÜRETİM

-

Trakya Birlik Entegre Üretim Tesisinde yıllık yaklaşık 180 bin ton ayçiçeği işlenerek elde edilen yağ, tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Tesisin 7 gün 24 saat üretime devam ettiğini belirten Trakya Birlik Entegre Yağ Üretim Tesisi Müdürü Erkan Ünal, “Tesisimizde günlük 600 ton ayçiçek kırma ve rafinasyon kapasitesine ayrıca yıllık 36 bin ton ayçiçek stoklama kapasitesine sahibiz.” dedi.

Trakya Birlik Entegre Üretim Tesisinde ayçiçeği yağı üretimi 7 gün 24 saat aralıksız olarak devam ediyor. Toplam 105 alım noktasındaki kooperatif ortaklarından satın alınan ayçiçek tohumu, tırlar ile tesise sevk ediliyor. Tohumlardan alınan numunelerin analizleri yapılıp içlerindeki yabancı maddeler tespit edildikten sonra, elde edilecek ham yağ oranı hesaplanıyor.

16 çelik 4 adet ise sac silosuna sahip olan tesiste 36 bin tonluk yağlık ayçiçeği stoklanıyor.

Günlük 600 ton ayçiçeği işleme kapasitesine sahip olan tesiste yaklaşık 240 ton ham yağ, ortalama ise 280 ton küspe elde ediliyor.

Kabuğundan ayrıştırma işlemi yapılan yaklaşık 70 ton ayçiçeğinin kazanlarda yakılması sonucu yakıt elde ediliyor. Tesisin buhar ihtiyacının yüzde 60’ı ise bu yakıttan karşılanıyor.

Rafinasyon işlemi gerçekleştirilen yağlar ambalajlandıktan sonra yurtiçi ve yurt dışına sevk ediliyor.

Trakya Birlik Entegre Yağ Üretim Tesislerinde her yıl 180 bin ton ham yağ üretildiğini ifade eden Fabrika Müdürü Erkan Ünal, tesisin 7 gün 24 saat üretime devam ettiğini belirtti.
Ünal, “Burada yıllık 180 bin ton yağlık ayçiçek tohumu işlenerek ham yağ elde ediliyor ve daha sonra rafinasyon işlemi yapılarak içinde bulunduğumuz tesiste dolum ve ambalajlanması gerçekleştiriliyor. Tesisimizde günlük 600 ton ayçiçek kırma ve rafinasyon kapasitesine ayrıca yıllık 36 bin ton ayçiçek stoklama kapasitesine sahibiz. Tesisimizde üretime 7 gün 24 saat devam ediyoruz. Üretimde ve stokta herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır. Ortaklarımızdan aldığımız yağlık ayçiçeği tohumunu en iyi şekilde değerlendirerek istenilen fiyatta ve kalitede de tüketicinin kullanımına sunuyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side