4 Ağustos 2022
20.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

TRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

-

Edirne Belediyesi tarafından 2022 Edirne Yılı kapsamında bu yıl ilk defa düzenlenen Trakya Üreten Kadınlar Festivali, renkli görüntülerle başladı. Festivalin açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kadınlara seslenerek, “Değerli kadınlarımız siz yürümeye devam edin. Siz yürümeye devam ettikçe, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefine çok daha güçlü bir şekilde ulaşacaktır. Siz yürüdükçe bu toplum daha da güzelleşecek.” dedi.

2022 Edirne Yılı etkinlikleri kapsamında üreten kadınları desteklemek amacıyla Edirne Kent Ormanı’nda düzenlenen Trakya Üreten Kadınlar Festivali, renkli görüntülerle başladı. Festival kapsamında kadınlar tarafından üretilen el emeği göz nuru ürünler, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Ayrıca festival kapsamında gerçekleştirilen kurgusal canlı kadın fotoğraf atölyeleri de, festivale katılanlar tarafından yoğun ilgi gördü. Katılımcılar; ‘Frida Kahlo’, ‘Nene Hatun’, ‘Kleopatra’ ve ‘Hafize Ana’ karakterlerinin canlandırıldığı atölyelerde bol bol fotoğraf çekildi.

Festivalin açılış töreni; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, kadınlarla yan yana yürümeye ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kadınların toplumun aydınlık ve üreten yüzü olduğunu belirten Gürkan, “Çalışan kadınlar, çalışmayan kadınlar diye bir kavram var ki tümüyle yanlış. Kadın aslında her yerde çalışıyor. İşte çalışıyor, tarlada çalışıyor, bağda, bahçede çalışıyor, fabrikada çalışıyor ama en çok da evde çalışıyor. Biz ev kadını diye bir meslek icat etmiş belki de dünyadaki tek ülkeyiz. Niye ev kadını diyoruz, çünkü kadının aslında çalıştığını zihnen de olsa kabul ediyoruz. Yüreğimiz, beynimiz kabul ediyor. Ama onu ayrı bir kategoriye koymak adına da ev kadını diyoruz.” dedi.

Tüm insanların bir kadının eseri olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Hepimiz bir annenin evladıyız. Bir anne bizi 9 ay karnında taşımış, büyütmüş, aile terbiyesini vermiş, kelimenin tam anlamıyla yememiş yedirmiş, içmemiş içirmiş ve bugünlere getirmiş. Kadın, aslında toplumun, milletlerin geleceğini şekillendiren insan. O yüzden kadının eğitimi önemli, kız çocuklarının eğitimi önemli, o yüzden toplumun geleceğini şekillendirecek gençleri yetiştirecek kadınların da öncelikle eğitimli olması gerektiği inancındayım” diye konuştu.

Her kadının, her annenin toplumun bir eğiticisi olduğunu belirten Gürkan, Edirne Belediyesi olarak kadınları her alanda desteklemeye, yanlarında yürümeye devam edeceklerini söyledi.

“Kadınlar bu toplumun nefesidir, ahlakıdır, asaleti, zarafetidir” diyen Gürkan, “Değerli kadınlarımız siz yürümeye devam edin. Siz yürümeye devam ettikçe, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefine çok daha güçlü bir şekilde ulaşacaktır. Siz yürüdükçe bu toplum daha da güzelleşecek. İnanıyorum ki yetiştireceğimiz evlatlar Türkiye Cumhuriyetini ikinci yüzyıla çok daha sağlam, kararlı ve güzel bir şekilde taşıyacak” ifadelerine yer verdi.

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından katılımcılar stantları gezerek, üretici kadınlarla sohbet etti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi