24 Haziran 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜKODER’DEN ZAMLAR GERİ ALINSIN ÇAĞRISI

TÜKODER’DEN ZAMLAR GERİ ALINSIN ÇAĞRISI

-

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, yapılan fahiş zamlar karşısında tüketicilerin geçinemez olduğunu ve tükendiğini açıkladı. Tüketiciler adına iktidara çağrıda bulunan Parlar, “Vatandaşın gündeminden açlık ve yoksulluk sorunu çıkarılmalıdır. Yapılan zamlar geri alınmalıdır” dedi.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Edirne Şube Başkanı Tarık Kenan Parlar, yılın ilk üç ayında asgari ücret ile açlık sınırının arasındaki farkın son yıllarda görülmemiş şekilde arttığını, asgari ücretlinin açlığa, emeklinin ölüme mahkum edildiğini söyledi.

Yapılan zamlan hayat pahalılığına ilişkin basın açıklaması yapan Parlar, zamlar nedeniyle yaşanan krizin derinleşerek büyüdüğünü, tüketicinin tüketemeden tükendiğini kaydetti.

Parlar, “Evrensel haklarımızdan olan temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Yılın ilk üç ayında asgari ücret ile açlık sınırı arasında fark son yıllarda görülmemiş bir şekilde artmıştır. Asgari ücretli açlığa, emekli ölüme mahkum edilmiştir. Tüketici kiraları, faturaları ödeyemez, sağlıklı gıdaya ulaşamaz, pazara çıkamaz olmuştur. Marketlerden gramla alış veriş yapmaya başlamıştır. Ulaşıma gelen zamlar ise vatandaşı evde hapis olma durumuna getirmiştir. Kısacası; mutfak yanıyor, vatandaş tükeniyor, aç ve yoksul sayısı her gün yükseliyor tüketici tüketemeden tükeniyor.

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın %30’u açlık sınırının altında, %60’ı yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Tüketiciler aleyhine olan ekonomik politikalar ve ekonomik kriz devam ettikçe açlık ve yoksulluk da artmaya devam etmektedir. Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikaları, yanlış enerji politikaları, plansızlık, liyakatsizlik, olmayan tarım politikaları sonucu bu noktaya gelinmiştir. Yılbaşından bu güne söylüyoruz; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar tüm temel ihtiyaçlarımıza zam olarak yansımaktadır. Raflarda gıda etiketleri günlük değişmeye başlamıştır. Devlet fiyatını kendi belirlediği, elektrik, doğalgaz, akaryakıta sürekli zam yapıyor, bu zamların raf fiyatlarına yansıdığını bildiği halde sorumluyu başka yerlerde arıyor. Artarak devam eden zamlar nedeniyle yaşanan kriz derinleşerek büyümeye devam etmektedir” dedi.

Parlar, iktidardan yapılan zamların geri alınmasını talep ettiklerini açıkladı.

Parlar, “Vatandaşın gündeminden açlık ve yoksulluk sorunu çıkarılmalıdır. Zamlara bir son verilsin, yapılan zamlar geri alınmalıdır. Elektrik temel ihtiyaçtır, kamu hizmeti olarak verilmesi sağlanmalıdır, açlıkla yoksullukla yaşam mücadelesi verenler için ücret ve maaşlar güncellenmeli, insanca yaşam sınırı olan yoksulluk sınırı seviyesine getirilmelidir” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi