14 Haziran 2024
31 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜM YEREL-SEN EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ARICANLI, GÜVEN TAZELEDİ

TÜM YEREL-SEN EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ARICANLI, GÜVEN TAZELEDİ

-

Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Mümin Tolgahan Arıcanlı güven tazeledi. Genel Kurul toplantısında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sendikaların geçmişe göre avantajları olduğuna dikkat çekerek, mücadeleyi bırakmamak gerektiğini söyledi.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu’nu, Edirne Belediye Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda gerçekleştirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile sendika yönetici ve üyelerinin katıldığı genel kurulda divan başkanlığını Nazım Kırcı, üyelikleri ise Şenol Kartal ve Gencer Ürütük yaptı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada yeni yönetime başarılar diledi. 1990-1995 yılları arasında Eğitim-İş Edirne İl Başkanlığı ile daha sonra kurulan Eğitim-Sen Genel Merkez kurucu üyesi ve yöneticisi olarak görev yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki sendikalaşma sürecine değindi. Geçmişe göre sendikaların avantajlarının daha fazla olduğunu belirten Gürkan, mücadeleyi bırakmamak gerektiğini söyledi.

Gürkan, “Sendikacılık zordur. Gerçekten zordur. Bugün o tarihe göre daha kolay olsa da yasalara girmiş olsa da toplu sözleşme grev hakkı olmadan, toplu görüşme denilen o neyse ucube bir şey, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gibi, bir anlam ifade etmese de yine de bugün sendikaların geçmişe göre çok çok büyük avantajları var. Bunu bırakmamak gerekiyor, mücadeleyi sürdürmek gerekiyor. Adnan Yücel’in şiirinde olduğu gibi; ‘Bugünlerden geriye bir yarına gidenler kalır bir de yarın için direnenler’ diyor ya, direnmek lazım. Direnenler hep kazanamaz, ama kazananlar hep direnenlerdir. Bunu da unutmamak lazım” dedi.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden aday olan Mümin Tolgahan Arıcanlı da sendikanın 9 Eylül 2013 yılında “Vatan,  Emek, Cumhuriyet, Şiarıyla” kurulduğunu ve sendikanın bugün 18 bin üye sayısına ulaştığını söyledi. Arıcanlı, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların en çok sabit gelirli kamu çalışanlarını ve asgari ücretlileri etkilediğini belirtti.

Arıcanlı, “2002 yılında bir devlet memurunun maaşıyla  24 çeyrek altın alınabiliyorken, günümüzde  bir devlet memuru maaşı ile 7 çeyrek altın alınabilmektedir. Diğer taraftan asgari ücretle çalışan emekçilerimizin 2002 yılında almış oldukları asgari ücret ile 7 çeyrek alınabiliyorken günümüzde 3 çeyrek altın alınabilmektedir. Enflasyonun sürekli olarak artması, ülkemizdeki emekçilerin maddi kazanımlarını yok etmektedir” diye konuştu.

Tüm Yerel Sen Genel Sekreteri Savaş Çerkez, kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının altında mücadele verdiğini söyledi.

Çerkez, “Maalesef kamu emekçileri yoksulluk sınırının altında. 2023 bütçesi bugünlerde TBMM gündemine gelecek. Vergi ve cezalar için yeniden değerleme oranı yüzde 122 olarak açıklandı. Biz kamu emekçilerinin de Ocak 2023’te beklentilerimiz artmıştır kayıplarımızın sağlanması adına” dedi.

Daha sonra seçim gerçekleştirildi. Tek liste ile yapılan seçimde Tüm Yerel Sen Edirne Şubesi’nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Mümin Tolgahan Arıcanlı, Zafer Varol, İnan Çavuş, Burak Şimşek, Ediz Martin, Şafak Kılıç, Özbir Hakan Savaşçı.

 Denetim Kuruluna Kenan Şentürk, Nejat Aktürk, Cihan Çığla seçilirken,

Disiplin kuruluna ise Erkan Eral, Gencer Ürütük, Levent Taşpınar, Murat Yavuz, Tayfun Tütüncü seçildi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side