22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜRKOĞLU’NDAN ŞAP AÇIKLAMASI

TÜRKOĞLU’NDAN ŞAP AÇIKLAMASI

-

Yakın zamanda Irak’ta görülen Şap Hastalığı ile ilgili açıklamada bulunan Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Polat Türkoğlu, hayvancılığın korunması için önlem alınması gerektiğine dikkati çekti. Türkoğlu, 8 Mart 2023 tarihi itibari ile kesim, ithalat ve ihracat amaçlı sevkler dışında il içi ve il dışı tüm hayvan hareketlerinin ülke genelinde durdurulduğunu söyledi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Polat Türkoğlu, şap hastalığı ve SAT-2 serotipi hakkında yazılı basın açıklaması paylaştı.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Yakın zamanda Irak’ta görülen Şap Hastalığı ile ilgili Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu tarafından Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze numuneler gönderilmiş ve yapılan incelemeler sonucunda ülkemizde daha önce rastlanılmayan SAT-2 Serotipi izole edilerek aşı çalışmaları başlatılmıştır.9 Mart 2023 tarihinde SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve kullanılmaya hazır hale getirilmiştir.
Ülkemizin ve bölgemizin en kritik üretim alanı olan hayvancılığımızın korunması için gerekli önlemlerin Bakanlığımızca ivedilikle alınması ve sahada uygulanması, bu sebeple ülkemizde de görülen ve gerekli karantina tedbirleri alınan bu bulaşıcı olan SAT-2 serotipine karşı aşı çalışmalarının başlatılması büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımızın tüm gücüyle sahada ve bu hastalıkla mücadelede ediyor olması bizler için çok önemlidir.
Bu gelişmeler neticesinde 8 Mart 2023 tarihi itibari ile; kesim, ithalat ve ihracat amaçlı sevkler dışında il içi ve il dışı tüm hayvan hareketleri ülke genelinde durdurulmuştur.
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası olarak ülke ve bölge hayvancılığımız için ciddi bir tehdit olan ilgili hastalığa karşı tüm gücümüzle Bakanlığımızın ve üreticilerimizin yanında olduğumuzu duyurur, üzerimize düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side