22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜTÜN BAĞIMLILIĞI YENİ BAĞIMLILIKLARA YOL AÇIYOR

TÜTÜN BAĞIMLILIĞI YENİ BAĞIMLILIKLARA YOL AÇIYOR

-

Tütün bağımlılığının diğer bağımlılıkları tetiklediğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Prof. Dr. Celal Karlıkaya, dünyanın birçok ülkesinde tütün bağımlılığının 18 yaşından önce geliştiğini ifade etti.

Tütün bağımlılığı birçok hastalığa davetiye çıkarıyor ve birçok bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Karlıkaya, tütün kullanan insanlarda alkol bağımlılığının 3 kat, uyuşturucu bağımlılığının ise 22 kat fazla olduğunu söyledi.

Karlıkaya,”Kanserler, kalp damar hastalıkları, kalp krizleri, inmeler, yine aut dediğimiz kalpten çıkan ana damarın yırtılmasıyla gerçekleşen ani ölümler. Birçok kanser var başta akciğer kanseri olmak üzere gırtlak kanseri, pankreas kanseri, mesane ve böbrek kanserlerinin başlıca sorumlusu. Onun dışında KOAH çok yaygın ve öldürücü bir hastalık. Her yıl dünyada milyonlarca insanı etkileyen, öldüren bir hastalık. Yine zatürrelerden sorumlu, verem ölümlerinin yarısının tütüne bağlı olduğunu hesaplıyoruz. Verem bir mikrobik hastalık ama sigara içenlerde verem mikrobunun akciğerlere ulaşmasında daha olası. Kovid-19, grip gibi hastalıkların ölüm riskini arttıran temel sağlık sorunu aslında tütün. Sigara içenlerde Kovid-19 yakalanma, Kovid-19’dan ölme, Kovid-19 aşılarının daha zayıf kalması gibi birçok sağlık sorunu ile birlikte tütün etki ediyor.Sigara diğer bağımlılıklara açılan bir kapı. Örneğin sigara içenlerde alkol 3 kat, esrar 8 kat, kokain bağımlılığı 22 kat fazla. İnsanların önemli bir kısmı tütüne 18 yaşından önce başlıyor. Bir onu deniyor sonra diğerini deniyor, çayla iyi oluyormuş, kafeinle iyi oluyormuş diye deniyor. Bunların birlikte kullanılması daha kanserojen olması özel bir konu. Özellikle Erzurum yöresinde kıtlama denilen bir yöntemle aşırı çay tüketimi yemek borusu kanserlerini yapıyor. Yanma etkisi dışında çayın, kahvenin ekstra bir kanserojen olduğunu şu anda bilmiyoruz. Sigara bağımlılığı hep 18 yaşından önce gelişir. Dünya’nın birçok ülkesinde böyledir. Ülkemizde de sigara başlayanların yüzde 80-90 oranında 18 yaşından önce başladığını istatistikler gösteriyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side