24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÜRETİCİLERDEN ZAM TEPKİSİ!

ÜRETİCİLERDEN ZAM TEPKİSİ!

-

Karaağaçlı sebze üreticisi Faruk Ule, girdi maliyetlerine gelen zamlara tepki gösterdi. Maliyetlerdeki artışların devam etmesi durumunda sebze ekmeyi bırakacaklarını belirten Ule, “Birkaç sene öncesine kadar Karaağaç’ta herkes sebze işi yapardı. Şimdi 5 kişi kaldı. Böyle giderse seneye bu 5 kişi de kalmaz.” ifadelerini kullandı.

Akaryakıta gelen zam, pazar tezgahlarındaki etiketlere de yansımaya başladı. Edirne’de her hafta kurulan pazartesi pazarının oldukça sakin olduğu gözlemlenirken; üreticiler de önümüzdeki haftadan itibaren ürünlere ciddi zam geleceğini belirtiyor. Karaağaçlı sebze üreticisi Faruk Ule, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle üretim yapmanın oldukça zorlaştığını ifade etti.


Üretici ve Pazarcı Faruk Ule, “Şu an domates 20 TL, çarliston biber 25 TL, acı biberlerin fiyatı ise 40 TL. Son gelen zamlara göre fiyatlar aşırı uygun. Pazarda buna rağmen insan yok. Vatandaşların alım gücü kalmadı. Herkes kendince haklı. Domatesle bitmiyor ki. Genel olarak elektriği, suyu, doğalgazı, gıdası, eti, sütü, peyniri her şeyi. Sadece biber, patlıcan değil aşırı zam var.  Yakıt 35 lira oldu. Yakıta hiç girmeyelim. Böyle giderse bırakacağız bu işleri. Bize ağır geliyor. Yapan varsa buyursun yapsın. 36 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bu işle uğraşıyorum. Hem üretici hem satıcıyım. Geçen sene 100 dönüm sebze vardı. Bu seneki sebzemiz 25 dönüm. Ekmiyoruz, ağır geliyor yapamıyoruz yani. Mali şartlar belimizi büküyor. Tek bizde değil, Türkiye’nin her yerinde sebze eksikliği var. İl Müdürlüğü’ne sorun; orada bile ÇKS kayıtlarında ciddi sebze eksikliği var. Birkaç sene öncesine kadar Karaağaç’ta herkes sebze işi yapardı. Şimdi 5 kişi kaldı. Seneye bu 5 kişi de kalmaz.” dedi.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side