20 Mart 2023
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÜSTÜNDAĞ: TUZ, SESSİZ BİR SERİ KATİL!

ÜSTÜNDAĞ: TUZ, SESSİZ BİR SERİ KATİL!

-

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, her yıl 10 milyon 400 bin insanın aşırı tuz ve hipertansiyona bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini belirterek, “Tuz sessiz bir seri katil.” dedi.

Edirne’de 14-20 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’ dolayısıyla Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehirde faaliyet gösteren işletmelere ve sağlık personellerine yönelik program düzenlendi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen etkinlikte; Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım ve Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, aşırı tuz kullanımının oluşturacağı sağlık sorunları hakkında bilgiler verdi.

Prof. Üstündağ, felç geçiren her 4 insandan 3’ünün aşırı tuz tüketiminden hayatını kaybettiğini ifade ederek, tuzun sessiz bir seri katil olduğunu söyledi. Üstündağ, aşırı tuz tüketiminin çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğine dikkat çekti. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım ise, Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük tuz tüketimi için 5 gram ve altında bir önerisi olduğunu ve bu 5 gramın tepeleme bir çay kaşığına denk geldiğini aktardı.Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi