25 Temmuz 2024
20.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVALİ SEZER, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

VALİ SEZER, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

-

Edirne Valisi Yunus Sezer, Meriç Nehri kenarındaki Polis Bahçesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Vali Sezer, kentte devam eden projelerle ilgili de bilgi verdi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentte görev yapan basın mensuplarıyla Meriç Nehri kenarındaki Polis Bahçesi’nde bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sezer, millet bahçesi, Edirnespor, Kakava Şenlikleri ve Kaleiçi ile Saraçlar Caddesi’nde devam eden sokak sağlıklaştırma ve konakların yenilenmesi projelerine değindi.

Vali Sezer, mahkeme kararıyla ihale süreci iptal edilen ‘Üç Nehir Bir Şehir’ projesi kapsamında millet bahçesi yapılmak istenen Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı’ndaki son durumu aktardı.

Söğütlüğün Edirnelilerin hafızasında yer etmiş çok kıymetli bir yer olduğunu söyleyen Sezer, “Millet Bahçesi ile ilgili olarak, orası milletin hafızasında, çocukluğunda yer etmiş bir yer orası. Herkesin orada hatıraları var. Ben göreve başladığım zaman orayla ilgili bir süreç vardı. Bir dava açılmıştı, ihalenin iptal edilmesi yönünde ve ihale iptal edilmişti. İptal edilmişti ama burada yapılan işler vardı ve 2 bine yakın fidan dikilmiş, yaklaşık 100 dönüm alanda çimlendirme yapılmış. Yarım kalan işlerin de ihale kanununa göre tamamlatma zorunluluğumuz var. En azından zayi olmasın diye bunları tamamlattırdık. Mahkeme sürecini takip ettik. Bu süreç 1 buçuk 2 ayımızı aldı ve orada Ankara’dan bir karar verildi ve bu karar sonucunda süreci sıfırdan başlattık. TOKİ başkanlığımızla görüştük, bu proje revize edildi, tüm kuruluşlardan yeniden görüşler alındı ihale süreci ile ilgili. Yeniden ihalesi yapıldı ve yaklaşık 1 ay önce ihalesi tamamlandı ve yer teslimi yapıldı burayla ilgili. Yani yaklaşık 9-10 aylık bir ara dönem oldu. Şu anda hızlı bir şekilde işi alan müteahhit devam ediyor” dedi.

3 Nehir 1 Şehir Projesi kapsamında Meriç nehri kenarında devam eden düzenlemelere de değinen Sezer, nehir kenarlarına cam duvarlar yapılacağını kaydetti.

Sezer, “Duvarlarla ilgili olarak da özellikle tesislerin olduğu yerlerde de cam koruma duvarlar projeye ilave edildi. Bu daha önce başka yerlerde de uygulanmıştı. Nehrin iki tarafına duvar yapıp görselliğini bozmak yerine aynı koruma duvarını cam duvarlarla yaparak hem koruma sağlayacağız, hem de estetik sağlayan duvarlar yapılacak. Dolayısıyla belki nehrin etrafının düzenlenmesi bir kaç ay daha uzar ama zannediyorum 2 ay içerisinde bu iç kısmın yeniden işleri toparlanır. 2 ay içerisinde nehir kenarları dışında ormanın iç kısmındaki işlerin tamamlanacağını düşünüyoruz. Nehir kenarları için de ona 2 ay daha eklersek, Eylül gibi tamamen biteceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

Vali Yunus Sezer, 2’nci lig yolunda Play-off oynamaya hak kazanan Edirnespor’a da destek olunması gerektiğini ifade etti.

Vali Sezer, “Edirnespor; şu anda başarılı gidiyor fakat bu şehrin takımı. Gördüğüm kadarıyla şehirden de biraz destek olunması gerekiyor. Şu anda Valilik ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle gidiyor takım. Yaklaşık 3-4 aydır bir kaç tane ara destek dışında, Valilik ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gidiyor. Başka bir destek yok bununla ilgili. Bunu eğer nihayete erdirmek istiyorsak, bu şehrin takımı 2’nci lige çıksın diye bir beklentimiz varsa buna şehir olarak destek olmamız lazım, bu çok önemli. Daha önce belediyemizin destekleri vardı fakat seçim dönemi girdi, değişiklik oldu, bu takımı belediye sırtlamış götürüyordu. Şimdi yeni belediye başkanımızla da bir araya gelip bir görüşmemiz lazım bunu, bundan sonraki süreçle ilgili ne yapacağız diye. Yine iş adamlarımızın desteklemesi lazım. Gerçekten şehrin takımının belli bir yere gelmesini istiyorsak bu şart. Bu manada biz yine şu anda kendimizi çok zorlayarak belli yerlerden destek bularak götürmeye çalışıyoruz ama nihayetinde bir üst lige çıkmamız çok önemli. Herkesin elini taşın altına koymasında fayda var” şeklinde konuştu.

Saraçlar Caddesi ve Kaleiçi’nde devam eden projelerle bölgeyi turizmin merkezi yapmak istediklerini de kaydeden Sezer, Kaleiçi semtinin eski ihtişamlı günlerine döneceğine inandıklarını kaydetti.

Vali Sezer, “Saraçlar Caddesi’ni sadece Saraçlar Caddesi ile sınırlı düşünmemek lazım, Kaleiçi ile bir bütün olarak düşünmeliyiz. Bununla ilgili olarak caddenin projesi tamamlandı. Şu anda da burayla ilgili maliyet çalışmaları yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın da yatırım programına girdi burası. Hem Saraçlar, hem de Kaleiçi bölgesi. Buradaki çalışmalara başlayacağız yakın zamanda. Bununla beraber Kaleiçi’ndeki projelendirme çalışmaları da devam ediyor. Kaleiçi’ni de çok güzel sokak düzenlemesiyle, binalarla, restorasyonlarla beraber Kaleiçi’nin o eski ihtişamlı günlerine döneceğini düşünüyoruz. Burada çok ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Bununla ilgili hem Kültür Bakanlığı’mız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızla projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Orada  da çalışmaya başlayacağız. Bir taraftan da şunu yapıyoruz; Kaleiçi’ndeki bütün tarihi konak ve yapıların restorasyonuyla ilgili olarak projesi bitenleri orada restorasyonlarına başladık. Bir taraftan da proje çizimleri yapılıyor. Özel sektör – özel mülk ayrımı yapmadan hepsine restore desteği veriyoruz. Restore ettirmek isteyenlerin tüm projelendirme çalışmalarını valilik olarak yapalım, kuruldaki bütün süreçleri bitirelim ve yapmak isteyenlere teslim edelim istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Edirne’de 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri öncesi hazırlıkların da tamamlandığını belirten Vali Sezer, güvenlik ve trafik tedbirlerinin alındığını açıkladı.

Sezer, “Kakava Şenlikleri, Edirne açısından önemli etkinlik. Geçmiş yılları biraz izledim. Gelen turistlere baktık ve geniş bir toplantı yaptık bu konu ile ilgili. Belediyemizin, emniyetin, jandarmanın, tüm paydaşlar ile toplantı gerçekleştirdik. Öncelikle yaşanan süreçte yoğun bir ziyaretçi akışı olduğu için trafikte yoğun sıkıntılar yaşandığı görülüyor. İkincisi alana gidiş noktasında ve giriş, çıkış noktasında problemler yaşanıyor. Onunla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğümüz güvenlik tedbirlerini planlamaya, araçların geliş istikameti, insanların geliş istikameti ne olacak gibi belediye başkanımız ile beraber oturup değerlendirme yaptık. Festivalin içeriği ilgili olarak biraz zaman kısıtlandığı için çok fazla müdahale edilemedi ama yine oradaki turizm temsilcilerinin bazı talepleri vardı; erken başlatılması gibi. Biraz daha erkene alındı. Bu sene kırmızının ön plana çıkartılmasını istedik. Edirne Valiliği olarak Edirne Kırmızısı’nı yansıtan şal, giysi gibi materyaller yaptırıyoruz. Kakava Ateşi’nin birkaç yerde yakılması yönünde talepler vardı, onları gerçekleştireceğiz. Belli sanatsal gruplar yönünde zaman yetmediği için çok fazla istediklerimizi yapamadık ama biraz daha zenginleştirildi gördüğüm kadarıyla. Tuvalet ve stant ile ilgili bir kaos oluştuğunu söylediler. Tuvaletler noktasında yeterince tuvalet temin edildi. Stantlar içinde her gelen stant açmasın diye o konuda da bir düzen getirildi” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side