25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVETERİNER HEKİMLER, ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNDU

VETERİNER HEKİMLER, ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNDU

-

Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle Trakya Veteriner Hekimler Odası tarafından Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunulmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Oda Genel Sekreteri Semih Yamaç, “Yakın geçmişte yaşanan afetler nedeniyle, yönetim kurulu olarak bu yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlama değil, dayanışma, uzun süredir yaşanan hak kayıplarımızın geri alınması, mesleğimizi kamuoyunda görünür kılmak ve veteriner hekimlerimizin duyulmak istenmeyen sesini haykırmak için değerlendirmek istedik.” dedi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle Trakya Veteriner Hekimler Odası tarafından Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Oda Genel Sekreteri Semih Yamaç, üyeler arasındaki kenetlenmenin artarak devam etmesi adına çalışacaklarını ifade etti.

Yamaç, “Bugün, tüm Dünyada veteriner hekimlik mesleğini teşvik etmek, hayvan ve insan refahını, çevreyi, gıda güvenliğini, hayvan taşıma ve karantina uygulamalarını iyileştirmek maksadıyla Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından farkındalık yaratmayı amaç edinen ve 2001 yılından bu yana her yılın Nisan ayının son cumartesi günü farklı bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır. Meslek örgütlerimiz 2023 yılı teması olarak ‘adalet, eşitlik ve kapsayıcılığı’ konu olarak ele almıştır. Farklılıkların olduğu bir dünyada çeşitlilik ve eşitlik politikaları yoluyla engelleri kaldırmak, kapsayıcılığı geliştirmek özel bir odaklanmayı gerektirir. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık teşvik edildiğinde ve uygulandığında tüm veteriner hekimlerin refahı artacaktır. Irk, cinsiyet, yaş, dil, din veya çalıştığımız sektör farklılıkları veteriner hekimlerin gücünü arttırıcı unsurlardır. Bireysel hiçbir özelliğimiz veteriner hekimlik konusunda belirleyici bir unsur değildir. Veteriner hekimlik, kişiliklerimizden bağımsız olarak üstlendiğimiz, bir meslekten öte bizler için bir yaşam tarzıdır.


Bugünün özelinde veteriner hekimliğin önemi konusunda halkı bilinçlendirmeyi hedeflemekteyiz. Dünya Veteriner Hekimler Günü paydaşlarını bir araya getiren, mesleğe olan bağlılıklarını ve tutkularını kutlayan çok önemli bir etkinliktir. Ancak bildiğimiz üzere, hepimizi derinden etkileyen, ülkemizin en büyük afetlerinden biri olan depremi yaşadık. Birçok vatandaşımızı, meslektaşımızı, öğrencilerimizi ve ailelerini maalesef kaybettik. Tüm meslek camiamıza ve ülkemize baş sağlığı diliyoruz. Yaşanan depremin üzerimizdeki etkilerini azaltmak amacıyla tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde birlik olmak adına elimizden gelen her şeyi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Dünya Veteriner Hekimler Birliği de yine meslektaşlarımızın ve halkımızın yanında olmak ve yaraları sarabilmek adına, yardım kampanyası başlattı. Biz veteriner hekimler olarak: toplumumuzun felaket anlarında sahada olmamızın ne kadar önemli olduğunu, ne yazık ki depremle bir kez daha gördük. Yakın geçmişte yaşanan afetler nedeniyle, yönetim kurulu olarak bu yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlama değil, dayanışma, uzun süredir yaşanan hak kayıplarımızın geri alınması, mesleğimizi kamuoyunda görünür kılmak ve veteriner hekimlerimizin duyulmak istenmeyen sesini haykırmak için değerlendirmek istedik. Bu bağlamda göreve geldiğimiz günden itibaren Trakya’nın her bir köşesindeki meslektaşlarımızın katılımlarıyla birlik ve beraberliğimizi arttırmak adına üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. Birleşmenin önemini en başından beri göz önünde bulundurarak, kamu, özel sektör, klinisyen hekimlerin bir arada olduğu organizasyonlar tertip edip, meslektaşlarımızın sorunlarını dinledik. Gördük ki Trakya başta olmak üzere ülkemizin her köşesindeki veteriner hekimler bu zincirin vazgeçilmez unsurlarıdır. Biz oda yönetimi olarak görev süremiz boyunca bu birliğin zedelenmemesi ve kenetlenmenin artarak devam etmesi için var gücümüzle çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side