5 Aralık 2022
8.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVETERİNER ODASININ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VETERİNER ODASININ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

-

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası 18. Olağan Genel Kurulu bugün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Dr. Uğur Cengiz Çakır ve Başkan adayı Polat Türkoğlu’nun birer konuşma yaptığı Genel Kurulun seçimleri ise yarın gerçekleştirilecek.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası 18. Olağan Genel Kurulu Margi Hotel’de gerçekleştirildi. Trakya genelinde 695 üyesi bulunan ve çok sayıda veterinerin katıldığı kurul, saygı duruşunda bulunmasının ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Genel kurulda Divan Başkanlığına Dr. Tamer Serhatlı, katip üyeliklerine Haydar Orhan Camkesen ve İsmail Bora Yavuz getirildi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Uğur Cengiz Çakır gündem ile ilgili konuşmasını yaptı.

Dr. Çakır yaptığı konuşmada, gereğinden fazla yeni fakülte açılmasının mesleklerini tehlike altında bıraktığını söyledi. Çakır, “Veteriner hekimlik eğitimi sadece teorik olarak sınıf düzeninde kalmakta ve meslektaş adaylarımızın yeterli pratik uygulamalar yapmadan sahaya çıkmalarına sebep oluyor. Sayıca fazla ve yeterli donanıma sahip olmayan meslektaşlarımızın olması Veteriner hekimliğin toplumdaki saygınlığını azaltıyor.” dedi.

Tarım ve hayvancılığın can çekiştiğinin altını çizen Çakır, “Önümüzdeki yıllarda dünyayı etkileyecek olan gıda krizi kapıya dayanmışken ve ülkeler için teknoloji sanayi gibi önemli bir konuma gelecek olan tarım ve hayvancılık ülkemizde adeta can çekişmektedir. Bu nedenle hayvancılık sektöründeki sıkıntıların akılcı çözümlerle atlatılması için proje ve uzun vadeli planlamalar yapılmalıdır. Hayvancılıkta et ihtiyacının da karşılanmasında ana materyal olan süt hayvancılığının desteklenmesi gerekmektedir. Hayvancılığa verilen desteklerinin artırılması, süt-yem oranının ayarlanması ve sabitlenmesi, yem maliyetlerinin düşürülmesi, bunun içinde tarım ana girdilerinin düşürülmesi gerekmektedir. Türkiye’de hayvancılığın %80’ini hayvan sayısı 10 baş ve altında olan küçük aile işletmeleri yapmaktadır. Çiftlik hayvanları hekimliği üzerine çalışan meslektaşlarımızın ayakta kalabilmeleri için küçük aile işletmeleri yerlerinden göçmemeleri, hayvancılığı bırakmamaları için desteklenmeli ve mantıklı projeler uygulanmalıdır. Mesleğimizin yıllardır süre gelen sorunlarını çözüme ulaştırmak ve geliştirmek için hiçbir koşul gözetmeksizin tek ses olmalıyız. Ancak böylece mahrum bırakıldığımız mesleki haklarımızı ve itibarımızı kazanabiliriz.” diye konuştu.

Diğer aday Polat Türkoğlu ise meslektaşlarının gür sesi olabilmek için aday olduğunu söyledi.

Türkoğlu, “Kamuda, mezbahane ve gıda sektöründe, çiftliklerde ve kliniklerde çalışan arkadaşlarımızın tek ve yegane ortak noktası veteriner hekimliktir. Biz bu ortak paydada tüm meslektaşlarımızın buluşabilmesi, sorun ve çözüm önerilerinin şeffaf bir şekilde konuşulabilmesi için elimizden geleni yapmak ve mesleki farkındalık yaratarak tüm meslektaşlarımızın gür sesi olabilmek için 18. Olağan genel kurulda oda yönetimine talip olduk.” İfadelerini kullandı.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası 18. Olağan Genel Kurul Seçimleri yarın gerçekleştirilecek.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi