25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAĞMUR TOPRAĞA CAN SUYU, ÇİFTÇİYE UMUT OLDU

YAĞMUR TOPRAĞA CAN SUYU, ÇİFTÇİYE UMUT OLDU

-

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son yılların en kurak döneminin yaşandığı Trakya bölgesinde son günlerde gerçekleşen yağışların üreticileri sevindirdiğini söyledi.

Edirne’de tarlalarına gübre atan ve ayçiçeği ekim dönemi öncesi yerlerini hazırlayan çiftçilerin beklediği yağış gerçekleşti. Bölgede etkili olan yağış toprağı bereketlendirirken; ayçiçeği, mısır, buğday ve arpada verim beklentisi de arttı.

Trakya bölgesinde son yılların en kurak döneminin yaşandığını söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ürünlerin ihtiyacı olduğu zamanda yağmur yağmasının sevindirici olduğunu aktardı.

Uzun vadeli bakıldığında daha fazla suya ve yağmura ihtiyaç olduğunu söyleyen Arabacı, yağmurun hem barajlara, hem debilere hem de tarlalara iyi geleceğinin altını çizdi.

Yağış ile birlikte ektikleri ürünün çıkmasını beklediklerini dile getiren Arabacı, “Gelen yağmurla beraber toprağın üstüne işçilik yapılacak ve ektiğimiz ürünlerin çıkması sağlanacak bu yeterli bir tav olacaktır. Bu yağış toprağa can suyu oldu. Havanın kapalı olduğunda bile birkaç damla su düşünce ekili ürünlerimiz rengi değişiyor. Yağan her yağmur bizim için mutluluk sevinç ve ürünlerimiz için verim artışı demek.” ifadelerine yer verdi.

Son yılların en kurak döneminin yaşandığını belirten Karaağaç Mahallesi Üreticilerinden Tunahan Ule ise, yağmurun toprağa can suyu olduğunu ve çok sevindiklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side