25 Haziran 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMÇEVRECİLERDEN DAVA MASRAFLARINA İMECE USULÜ DESTEK

ÇEVRECİLERDEN DAVA MASRAFLARINA İMECE USULÜ DESTEK

-

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, Meriç nehri kıyısına yapılan kum çıkarma ve beton santralleri projesine karşı açtıkları davanın masraflarını çıkarmak için imece usulü kahvaltı etkinliği düzenledi. Dernek Başkanı Ayten Eren, “Amacımız Meriç nehrini gelecek nesillere hasarsız bozulmadan bırakmaktı ama maalesef Meriç nehri çoktan setler ile beton dökülerek bozuldu” diyerek, kahvaltı etkinliği ile farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.
 

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, bir süre önce Meriç Nehri kıyısında faaliyete geçen beton santrali, parke kilit taş üretilecek tesise karşı açtığı davanın masraflarını karşılayabilmek için imece usulü kahvaltı etkinliği düzenledi.

  Edirne Tabip Odası Lokalinde gerçekleşen etkinliğe katılan çevre gönüllüsü vatandaşlar, evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle dava masraflarına katkıda bulundu.

   Dernek Başkanı Ayten Eren, Meriç nehrinin setlerle, beton dökülerek bozulduğunu belirterek, kum çıkarma ve beton santralleri projesine karşı açtıkları dava sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Eren, “7 ay önce Çevre ve Şehirci Bakanlığının sitesinde Meriç nehri ile ilgili bir proje tanıtım dosyası yayımlandı. Biz bunu bilim çevreleri ve uzmanlara danışarak burası için uygun olmadığını denetim kurulumuza kabul ederek bir itiraz hazırladık. İtirazlarımızı yaptık. 7 ay sonra daha süre dolmadan baktık ki orada kapasite artışı özmeriç kum, çakıl, prefabrik yapı elemanları projesinin çoktan başladığını gördük. Biz bir dava sürecine başladık. Dava süreci öncesinde de yine bilimsel raporlarımızı, uzman görüşlerimizi toparlayarak davamızı açtık.” İfadelerini kullandı.

Tesise günde 320 kamyon giriyor. Bunu kamuoyuna duyurmak amacıyla kahvaltıyı düzenledik. Bu imece ile yapılan arkadaşlarımızın kahvaltılıklarını hazırladığı bir toplantı oldu. Amacımız Meriç nehrine, gelecek nesillere hasarsız bozulmadan bırakmaktı. Ama maalesef Meriç nehrimiz çoktan setler ile beton dökülerek bozuldu. Çevresi resmi kurumlarca yatak temizliği denilerek çevresindeki bütün biyolojik ve endemik bitkilerin ortadan kaldırıldığı işler yapıldı. En sonda da metrelerce delinerek, metrelerce kazılarak içindeki kum beton santrallerine aktarılarak günde 320 kamyonetin girip çıktığı bir tesise dönüştürüldü. Biz bütün bunlara dava açmış bulunuyoruz. Herkesin katkısına, dayanışmayı sağlayan halkımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Kahvaltı etkinliğine katılan çevre gönüllüsü vatandaşlar da Çevre Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği etkinliğe destek vermek amacıyla katıldıklarını belirttiler.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi