24 Haziran 2022
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMHOŞ GELDİN ULU GAZİ

HOŞ GELDİN ULU GAZİ

-

Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 86’ncı yıldönümü yarın törenlerle kutlanacak.
 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı sıfatıyla Edirne’ye gelişinin 86. Yılı Edirne’de törenlerle kutlanacak. 21 Aralık 2016 Salı günü Saat 09.30’da İnönü İlkokulu önünde toplanacak olan kortej Atatürk Anıtı’na kadar yürüyecek. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumun ardından kortej Atatürk Odası’nı ziyaret edecek. Törenler Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek olan kutlama programı ve Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 86. yılı nedeniyle Devecihan Kültür Merkezi’nde Saat: 20.00’da ‘Gazi Edirne’de Konseri’ ile son bulacak. Belediye Binasında bulunan Atatürk Odası ise, gün boyunca ziyarete açık olacak.

Edirne Vali Günay Özdemir, Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’mizi üçüncü kez ziyaret edişinin 86. yıldönümünü kutluyoruz. Edirne halkı olarak, Ata’mızın, İlimizi ziyaret etmiş olması bizlere her zaman ayrı bir gurur ve kıvanç yaşatmıştır.

Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu ifade eden, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize her gelişinde Edirneliler tarafından büyük bir coşku ve sevgi ile karşılanmıştır. Bugün Türk Milleti olarak yapmamız gereken, Atamızın düşüncelerini tüm yönleriyle yaşamak ve genç kuşaklara aktarmaktır. Dört bir yanımızın ateş çemberi olduğu bir dönemde, bir ve diri olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda hareket ederek önce ülkemizde ardından ise bölgemizde barışı sağlamalıyız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Ulu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 86. yılının kutlandığını belirterek, “Memleketine hoş geldin Atam, Hoş geldin büyük kurtarıcı. Seni büyük bir özlem ve minnetle anıyoruz” dedi. Gürkan, Ulu Önderin Edirne ziyareti sırasında tarihi Edirne Belediye Binası’nda bulunan Atatürk Odası’nda kaldığına dikkat çekti. Edirne Halkı’nın Atasını büyük bir özlemle andığını belirten Gürkan, Atatürk’ün 86 yıl önce nefes aldığı bu kentte görev yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Edirnelilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini ve inkılaplarını kendilerine rehber edindiğini anlatan Gürkan, “  ‘Memleketine hoş geldin Atam. Rahat Uyu. Seni ve senin fikirleri sonsuza kadar savunmaya; bize sunduğun emanetleri canımız pahasına korumaya devam edeceğiz” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi