24 Haziran 2022
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMYENİSİ ALAMAYANLAR ESKİ MONTLARINI TAMİR ETTİRİYOR

YENİSİ ALAMAYANLAR ESKİ MONTLARINI TAMİR ETTİRİYOR

-

Ekonomik darboğazda olan vatandaşlar kışlık yeni mont alamayınca çareyi eski montlarını tamir ettirmekte buluyor. Edirne’de 45 yıldır terzilik yapan Remzi Yılmaz, bugünlerde en çok mont tamiri yaptıklarını söyledi.
 

  Terzilerde bugünlerde kışlık tamir hareketliliği yaşanıyor. Eskiyen montlarının yerine yenisi alamayan vatandaşlar, çareyi tamir ettirmekte buluyor.

  Edirne’de 45 yıldır terzilik yapan Remzi Yılmaz, bugünlerde vatandaşların en çok mont tamiri yaptırdığını söyledi.

   Terzilerin kullandıklarını malzemelerin de son zamlardan nasibini aldığını belirten Yılmaz, kullandıkları bazı malzemelerin yüzde 200 oranında arttığını söyleyerek, “eskiden ufak bir sökük tamiri için para bile almazdık ancak bizim de girdilerimiz yükseldi” dedi.

Yılmaz, “İnsanlar yeni almaktansa tadilat yaptırmayı seçiyor.

Montta komple astar değiştiriyoruz. Fermuarını değiştiriyoruz. Ufak tefek söküklerini tamir ediyoruz. Tadilat yapıyoruz.

Yama yapmaya 10-15 lira alıyoruz. Komple mont fermuarını değiştirme 30-40 lira. Fiyatlar montun büyüklüğüne göre değişiyor. Piyasada 400-500 liradan aşağı bir mont yok.

İnsanlar ekonomik durumdan dolayı tadilata yöneliyor. Eskiden bir söküğü yapmayı para almadan gönderiyorduk. Şu andan itibaren olmayacak, herhalde. Ufak bir sökükte olsa, para verecek. O güne geldik yani.

Girdilerimiz yükseldi. Bir bobini 5-6 liraya alırken şu anda 15-16, 20 liraya yakın oldu. Yüzde 200, 300 bile artan malzememiz var” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi