25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAZ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ?

YAZ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ?

-

Uzmanlar, yaz aylarında bol sıvı tüketiminin yanı sıra bol sebze ve meyve tüketmek, yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini belirtiyor. Diyetisyen Kıymet Pınar Çalım, meyve suyu ve meşrubatlar yerine meyve tüketmenin günlük lif ve posa alımı açısından önemli olduğunu söyledi.

Uzmanlar, kavurucu yaz sıcaklarının etkiliği olduğu bugünlerde yiyecek ve içeceklere daha çok dikkat etmemiz gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Özel Trakya Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Kıymet Pınar Çalım, yaz aylarında sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çalım, “Yaz aylarında daha çok sebze tüketerek beslenmek vücudunuza daha iyi gelebilir. Genelde kızartma, et bu tarz şeylerin sindirimi zor olduğu için sebze, salata, yoğurt, cacık bu tarz ürünler tüketilebilir. Ayrıca yaz aylarında sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle sıvı kaybı oluşturacak besinler çay kahve gibi bu tarz besinlere biraz daha kısıtlı şekilde tüketmek, günlük sıvı dengesi açısından önem arz ediyor.

Günlük 2-2,5 litre arasında su tüketmek yeterlidir. Ama kişi egzersiz yapıyorsa bunun üzerine çıkabilir. Meşrubatlar sıvı yerini tutmaz, genelde şekerli içecekler olduğu için bunlardan aynı tutulmalıdır. Bunun yerine su, ayran, kefir tüketimi kişi için daha yararlı olabilir. Aynı zamanda meşrubatlar obezite riskini de arttırmaktadır. Bunların yerine meyve tüketimi günlük lif ve posa alımı açısından daha iyi olacaktır. Meyve suyu ve meşrubat yerine meyve tüketimi arttırılabilir. Günlük maksimum iki porsiyon yeterlidir.

Yaz meyveleri biraz daha çeşitli olması açısından karpuz, çilek, ikraz, şeftali gibi bu tarz meyveler hem sulu meyveler de olduğu için yaz aylarında tüketilebilir. Fakat porsiyona dikkat edilmeli. Fazla tüketim ister istemez şeker içerdiği için tercih etmiyoruz” dedi.

Diyetisyen Çalım, diyabet hastalarına da önerilerde bulundu.

Çalım, “Diyabet hastalarının bir diyetisyene gidip buna göre tavsiye almaları daha yararlı olacaktır. Bazıları ilaç kullanıyor, bazıları ensülin tedavisi aldığı için biraz daha özel diyetler oluyor. Eğer meyve tüketilecekse yanında proteinli bir ürünün tüketilmesi, şekerin biraz daha yavaş yükselmesini sağlayacaktır. O açıdan meyveli yoğurtlar, meyveli kefirler ara öğünlerde tercih edilebilir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side