17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAZGAN: ÇİFTÇİ HAK ETTİĞİ DESTEĞİ ALACAK

YAZGAN: ÇİFTÇİ HAK ETTİĞİ DESTEĞİ ALACAK

-

CHP 28. Dönem Edirne Milletvekili Adayı Ahmet Baran Yazgan, üretimde yaşanan sorunların gıda krizinin temel nedenlerinden biri olduğuna işaret ederek, “Çiftçimizin kanunen hakkı olan milli gelirin yüzde 1’lik Refah Payı ödemelerine başlayacağız. Çiftçi bütçeden hak ettiği tarımsal desteği alacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 28. Dönem Edirne Milletvekili Adayı Ahmet Baran Yazgan, üretimde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Kuru soğan fiyatlarındaki artışın dönemsel olmadığını ifade eden Yazgan, “Ülkemizde çiftçi üretimden vazgeçti. Yüksek maliyetler nedeniyle üretemiyor. Üretimde yaşanan sorunlar, gıdada yaşanan yüksek fiyat artışlarının temel nedenlerinden biridir. Hayvancılığı, tarımı bitirdiler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yeniden üreten ülke olması için üreticinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Yazgan, krizin ithalatla aşılamayacağına vurgu yaparak, şunları söyledi: “Çiftçinin kanunen hakkı olan milli gelirin yüzde 1’lik Refah Payı ödemelerine başlayacağız. Çiftçilere hastalık tedavisi, aşı ve toprak analizi, bitki sağlığı gibi her konuda ücretsiz destek sağlanacak. Sisteme katılmak isteyen ailelere 10 büyükbaş, 10 küçükbaş gebe hayvan hibe edilecek. 5 yılda 3 milyon 750 bin büyükbaş, 7.5 milyon da küçükbaş üreterek çiftçiye ücretsiz dağıtacağız. Hayvan varlığımızı her yıl yüzde 20 artırarak hayvancılıkta büyük bir atılım gerçekleştireceğiz.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çiftçilere sözünü anımsatan Yazgan, çözüm önerilerini şöyle sıraladı: “Kullanılan gübre ve tohum maliyetinin yüzde 50’sini geri vereceğiz. Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacağız. ÖTV’siz mazot vereceğiz. Tarımda çalışan kadın ve 30 yaş altındaki gençlere sosyal güvenlik prim desteği sağlayacağız. Tarım BAĞ-KUR primleri hasat sonrası ve faizsiz ödenecek. Banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanılan kredilerin faizini silip, borçları yeniden yapılandıracağız. Et ve Süt Kurumu, ÇAYKUR, Süt Üreticileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği gibi tarımsal kooperatif ve birlikleri etkin hale getireceğiz. Taban fiyatlarını çiftçinin kârını garanti edecek şekilde belirleyeceğiz. Çiftçinin, tarım makinaları ve canlı hayvanlarının haczedilmesini engelleyeceğiz. Çiftçi bütçeden hak ettiği tarımsal desteği alacak. Her köye veteriner, ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni atayacağız. Ziraat Bankası’nı çiftçinin bankası yapacağız.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side