25 Haziran 2022
31.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELEDİRNE’DEKİ GAZETECİ DERNEKLERİ UĞUR MUMCU’YU ANDI

EDİRNE’DEKİ GAZETECİ DERNEKLERİ UĞUR MUMCU’YU ANDI

-

Edirne Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği ve Trakya Gazeteciler Derneği; 1993 yılında Ankara’daki evinin önündeki aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün 29’uncu yılı nedeniyle ortak bir anma mesajı yayımladı.
 

Edirne Gazeteciler Derneği, Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği ve Trakya Gazeteciler Derneği tarafından yapılan ortak basın açıklamasında şöyle denildi:

“Türkiye'nin aydınlık yüzü, araştırmacı gazeteci – yazar Uğur Mumcu'yu ölümünün 29’uncu yılında, saygı ve özlemle anıyoruz. 24 Ocak 1993'te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 29 yıl geçti. Dönemin iktidarının cinayeti çözmenin ve faillerini yakalamanın ‘devletin namus borcu’ olduğu söylemlerini bugün üzüntüyle hatırlıyoruz.

Bu kadar uzun bir zaman geçmesine rağmen hem biz meslektaşları hem de Türkiye kamuoyu bu cinayetin aydınlatılmasını bekliyor. Cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili olarak ‘namus borcumuz’ diyenlerin namuslarına sahip çıkmalarını bekliyoruz.

Yine cinayetten sonra cinayetin çözülmesini isteyen Mumcu’nun yakınlarına üst düzey bir yetkilinin “O duvardan bir tuğla çekersek, duvar üstümüze yıkılır” sözünü de unutmadık. Mumcu’nun meslektaşları olarak hala o tuğlanın çekilmesini bekliyoruz.

Mumcu ve diğer faili meçhul gazeteci cinayetlerinin aydınlatılması taleplerimizi bugün de yarın da sürdüreceğiz. Bu cinayetlerin peşinde olacağız. Yine yazdıkları yazılarından veya fikirlerinden dolayı özgürlükleri kısıtlanmış meslektaşlarımızın özgürlüğe kavuşması konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz.

Son söz olarak; Mumcu ve diğer aydınlarımızı katlederek hedeflenen karanlığa teslim olmayacağız, karanlığa geçit vermeyeceğiz.”


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi