29 Haziran 2022
31.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELEĞİTİM İŞ: ÖĞRETMEK ÖĞRETMENLERİN İŞİ

EĞİTİM İŞ: ÖĞRETMEK ÖĞRETMENLERİN İŞİ

-

4-6 yaş arası çocuklara Kur’an kursu programını yargıya taşıyan Eğitim İş’in Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Edirne’de yaptığı basın açıklamasında 17 yıldır Türkiye’nin eğitim karnesinin sekteye uğradığını söyledi. Yıldırım, “Eğitim-İş olarak bizim din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak eğitimi bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzaklaştırmak isteyenlerle sorunlarımız vardır” dedi.
 

Bilimsel, pedagojik eğitim ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olduğu için 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur’an kursu programını yargıya taşıyan Eğitim İş Sendikasının Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Edirne'de Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak “Öğretmek, öğretmenlerin işidir” dedi.

Genel Başkan Yıldırım, 17 yıldır Türkiye'nin eğitim karnesinin, çocukların kendi gelecekleriyle ilgili kendi süreçlerini bilimsel ve çağdaş yöntemlerle kendini geliştirebilmelerinin             yıllardır sekteye uğradığını söyledi.

Yıldırım, “AK Parti iktidarı döneminde 7 bakan ve sayısını unuttuğumuz milli eğitim bakanlığında müfredat sistem değişikliği 17 yıldır sürüyor. 17 yıldır ne yazık ki Türkiye'nin eğitim karnesi çocuklarımızın kendi gelecekleriyle ilgili kendi süreçlerini bilimsel ve çağdaş yöntemlerle kendini geliştirebilmeleri yıllardır sekteye uğruyor. Bunun tek sorumluğu eğitim bakanlığını yürüten ve her gelen bakanın bir önceki bakanın yaptığı değişikliği çöpe atarak yeni reform adı altında ülkemiz çocuklarına ve halkımıza yeni sistem diye yutturmaya çalıştıkları yeniliklerdir”.

Yıldırım, Eğitim İş olarak din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak bilimsellikten uzaklaştırmak isteyenlerle sorunları olduğunu ifade etti.

Yıldırım, “Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı kendi ilgi alanının dışına taşarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmakla sorumlu olduğu Anayasamızda yer alan tüm çocuklarımıza eşit ve adil bir şekilde ulaşılabilir, erişilebilir eğitimin sunulmasının önüne geçmek, daha henüz idrak kapasitesine ulaşmamış olan, soyut ve somut kavramları kabullenememiş olan çocuklarımıza henüz bu psikolojik eğitimi almadan çocuklarımıza dini bilgiler verilmek istenmektedir. Eğitim-İş olarak bizim din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak eğitimi bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzaklaştırmak isteyenlerle sorunlarımız vardır. Öğretmek, biz öğretmenlerin işiyken, bunu devlet eliyle din adamlarına devretmenin de anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır”.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar da Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan 4-6 yaş grubu kuran kursu eğitimine karşı açtığı dava ve Danıştay tarafından bu konunun iptali için yaptığı müracaata karşı, bazı kesimler tarafından konunun saptırıldığını söyledi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi