28 Haziran 2022
26 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELGAYTANCIOĞLU: GIDA KRİZİ YAŞANMAMASI İÇİN SÜBVANSİYON ŞART

GAYTANCIOĞLU: GIDA KRİZİ YAŞANMAMASI İÇİN SÜBVANSİYON ŞART

-

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, gübre fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle birçok üreticinin tarlasında gübre kullanamadığını belirterek, “Türkiye bir gıda krizine gidiyor. Gübre fiyatlarında sübvansiyon yapın ki; üretici tarlasına gübre kullansın, üretsin. Türkiye de gıda kriziyle karşılaşmasın.” ifadelerini kullandı.
 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre; Tarım Üretici Fiyat Endeksi Aralık'ta aylık bazda yüzde 12,51 yükselirken; yıllık bazda yüzde 36,39 arttı. Bu rakamlara göre tarımda üretici enflasyonu 11 yılın zirvesini gördü. Açıklanan rakamlar hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarımdaki tüm girdi fiyatlarına çok ciddi zamlar geldiğini; bu nedenle birçok üreticinin tarlasında gübre kullanamadığını belirterek, gıda kriziyle karşılaşmamak adına gübre fiyatlarına sübvansiyon yapılması gerektiğini söyledi.

 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “TÜİK dün üretici eline geçen fiyatların analizini yaptı. Bir önceki aya göre üreticiler girdilere yüzde 80 daha pahalı ödeme yapmışlar. Yani gübre, mazot, yem, ilaç ve tohum fiyatlarına ciddi zam gelmiş. Tabii ki TÜİK’e güvenmiyoruz ama bu rakamlar yine de çok yüksek. Enflasyon çok yüksek; üretici eline geçen girdi fiyatları çok yüksek; ürün fiyatları da Dünya fiyatlarına göre bir artış gösterdi ama maalesef Türk üreticisinin eline bu fiyatlar geçmedi. Adım adım gıda krizine gittiğimizi söylüyoruz. Her fırsatta bunu hükümete anlatmaya çalışıyoruz ama bir türlü anlamıyorlar. Hala çözümü ithalatta arıyorlar. Türkiye bir gıda krizine gidiyor. Çünkü tarlaların yüzde 80’inde taban gübre kullanılmadı. Şimdi üre gübre kullanma zamanı. Üre gübre çok pahalı; kimse satın almaya cesaret edemiyor. Alsa da bunu ödeme gücü yok. Biz sürekli hükümeti uyarıyoruz; biraz daha destekleme yapın. Gübre fiyatlarında sübvansiyon yapın ki; üretici tarlasına gübre kullansın, üretsin. Türkiye de gıda kriziyle karşılaşmasın.” dedi.
Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi