24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELHEDEF, DAHA FAZLA TURİST

HEDEF, DAHA FAZLA TURİST

-

Edirne’de düzenlenen “Ekonomi Zirvesi” toplantısıyla turizm ve kent ekonomisi konuları masaya yatırıldı. Toplantıdan çıkan ortak görüş ise Edirne’nin turizm pastasındaki payını büyütmek…
 

Edirne'de düzenlenen “Ekonomi Zirvesi” toplantısıyla turizm ve kent ekonomisi konuları masaya yatırıldı. Vali Özdemir, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Edirne'nin turizm konusunda ciddi faaliyetler ve yatırımlar yaptığını belirtti.

Kentin çevreye değer veren, çevreyle uyumlu olan bir sanayiye sahip olduğunu ifade eden Özdemir, Edirne'nin tarihi özellikler bakımından dünyada sayılı yerlerden biri olduğunu vurguladı.

Vali Özdemir, “Metrekareye düşen tarihi eser bakımından ikinci sıradayız. Bu anlamda Vakıflar Genel Müdürlüğümüz camilerimize, medrese, çeşme ve köprülerimize kısacası bütün tarihi eserlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli gayretler sarf ediyor. Turizm anlamında kültürel değerlerimizi çok iyi koruyup gelecek nesillere aktarma konusunda ciddi çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Özdemir, Edirne'deki tarihi konakların restorasyonu için yaptıkları çalışmaların devam ettiğini, kentte yer alan 500'e yakın konaktan, kötü durumda olan 84'ünün biran önce restore edilmesi gerektiğini kaydetti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Edirne'nin uluslararası raporlara göre dünyada en çok turist çeken 100 şehir arasında yer aldığını söyledi.

Edirne'nin turizm pastasında gelecek vadeden tek şehir olduğunu ifade eden Gürkan, “Kentin olağanüstü tarihi mirası, kültürel zenginliği, insan yapısı ve gastronomisi var. Dedik ki biz yaklaşık 3 milyon olan turist sayısını 4 yılda 5 milyona, 10 yıl içerisinde 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” Dedi.

 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side