29 Haziran 2022
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELSAROSTA LİMAN PROJESİNE DEVAM KARARI

SAROSTA LİMAN PROJESİNE DEVAM KARARI

-

Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin ÇED kararı Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, liman projesinin devamı yönünde karar aldı. Alınan karara tepki gösteren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “hükümet ve Çevre Bakanlığı koronalı günleri fırsat bilerek liman projesinin devamı yönünde karar almıştır. İnşaatın yapılacağı yerin 7 km ilerisinde fay hattı var, yani proje ciddi deprem tehdidi altında” dedi.
 

Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı Edirne İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Ancak Çevre Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, projenin devam etmesi yönünde kaldı.

  CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, karara tepki göstererek, Saroz körfezine kıyı olan Sazlıdere köyüne sıvılaştırılmış gaz taşıyacak gemiler için BOTAŞ tarafından liman yapılmak istendiğini belirtti. İnşaatın yapılacağı yerin 7 kilometre ilerisinde fay hattı olduğuna dikkat çeken Gaytancıoğlu, bölgenin ciddi deprem tehlikesi altında olduğunu söyledi.

  Gaytancıoğlu, “Dünyanın kendi kendini temizleyebilen ender körfezlerinden biri olan Saroz körfezine kıyı olan Sazlıdere köyüne sıvılaştırılmış gaz taşıyacak gemiler için BOTAŞ tarafından liman yapılmak istenmektedir. Bu limanla ilgili yer seçimi son derece yanlıştır. Bölgede yaşayan halk buna ciddi tepki göstermesine rağmen ÇED süreci başlatılmış, farklı konularda uzman 10 ayrı bilirkişinin 10'u da 90 ayrı bilim dışılığa ve ÇED yönetmeliğine aykırılık tespit etmiştir. Edirne İdare Mahkemesi liman inşaatının yapılmaması yönünde karar vermiştir. Buna rağmen hükümet ve Çevre Bakanlığı KORONA'LI günleri fırsat bilerek İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunu toplayarak liman projesinin devamı yönünde karar almıştır. İnşaatın yapılacağı yerin 7 km ilerisinde fay hattı var, yani proje ciddi deprem tehdidi altında. Bölge 1.derece SİT alanı, doğasıyla, deniziyle korunmaya muhtaç. Köy halkı ve bölge halkı başta olmak üzere herkes bu projeye karşı çıkıyor ama bir irade hukuksuz da olsa inşaatı yapmak istiyor.

Şimdi itiraz zamanıdır. Öncelikle dilekçelerimizle Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne limanın yapılmaması için müracaat edeceğiz. Sonra ne olacak. Sonrasını hep birlikte, kenetlenerek göstereceğiz. Doğamızın geleceği ve çocuklarımızın geleceği için beraberce mücadele edeceğiz” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi