25 Haziran 2022
29.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELSELİMİYE BİR AYDIR TOPLU İBADETE KAPALI

SELİMİYE BİR AYDIR TOPLU İBADETE KAPALI

-

Selimiye Camii yaklaşık bir aydır toplu ibatede kapalı. Bu süreçte ziyarete açık olan Selimiye Camii’nde gün içerisinde görevliler olarak bulunduklarını söyleyen Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli, ezanların yanı sıra günde dört defa olmak üzere kent sakinlerininin sokağa çıkmamaları ve bir araya gelmeleri ile ilgili minarelerden anonslar yaparak uyardıklarını söyledi.
 

Tüm dünyada ve Türkiye’de Koronavirüs salgını dolayısıyla çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Salgın dolasıyla Selimiye Camii de yaklaşık bir aydır toplu ibadete kapalı. Konu ile ilgili açıklama yapan Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli,  gün içerisinde toplu olmama şartı ile ibadet ve ziyaret etmek isteyen vatandaşlara izin verildiğini söyledi.

Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli ,“Yaklaşık bir aydır salgın dolasıyla camilerimiz toplu olarak ibadete kapalı. Ama onun dışında biz görevliler olarak ezan vaktinde ve gün içerisinde camilerde bulunmaktayız. Ezanların yanı sıra günde dört defa olmak üzere kent sakinlerimize sokağa çıkmamaları ve bir araya gelmeleri ile ilgili minarelerimizden anonslar yapıyoruz. Bunun dışında camimiz namaz vakitlerinde açık fakat toplu ibadetlere kesinlikle izin vermiyoruz insanların bir arada bulunmasına izin vermiyoruz. Gelen vatandaşlarımızı da güvenlikler olsun arkadaşlarımız olsun tek tek kendi başlarına namaz kılacak şekilde camiye alıyoruz. O çıktıktan sonra diğer bir vatandaşımızı alıp ibadetlerini gerçekleştirmesine imkân sağlıyoruz. “

Serenli, salgın sürecinde camiinin rutin olarak dezenfekte edildiğini belirtti.

Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli ,“Her gün cami rutin olarak temizleniyor dezenfekte ediliyor. Sağ olsun belediyemiz tarafından ekipler gelip ilaçlama yapılıyor her ne kadar kimse gelmese de arada  birkaç kişi geldiğinde bile yine camimizi temiz tutmaktan geri kalmıyoruz.”

Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli , vaazlara ve sohbetlere koronavirüs salgını dolayısyla internet üzerinden canlı yayın yaparak devam ettiklerini söyledi.

Selimiye Cami İmam Hatibi Yusuf Serenli ,“Camimizde Cuma günleri ve Perşembe günü akşamları müftülüğümüzün sitesi üzerinden canlı yayın yaparak vaazlar ve sohbetlere devam ediliyor. Bunlara yine sosyal mesafeye uyularak birer kişi olmak üzere birde çekim elemanı olmak üzere iki kişi ile yapıyoruz.”

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi