25 Haziran 2022
19.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELSELİMİYE CAMİİ’NİN KAÇIRILAN ÇİNİLERİ GERİ GETİRİLECEK

SELİMİYE CAMİİ’NİN KAÇIRILAN ÇİNİLERİ GERİ GETİRİLECEK

-

Tarihi Selimiye Camii’nin Hünkar Mahfilindeki çinileri, 1878’de Osmanlı-Rus Harbi sonrasında Rus General tarafından kaçırılarak Rusya’ya götürüldü. Moskova’da bir müzede sergilenen çinilerin Türkiye’ye getirilmesi için çalışma başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne Valisinin bu konuda hızlı bir çalışma başlattığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da girişimleriyle çinilerin geri getirileceğini açıkladı.
 

Tarihi Selimiye Camii’nin, 1878’de Osmanlı-Rus Harbi sonrasında Rus General tarafından kaçırılarak Rusya’ya götürülen çinilerinin geri getirilmesi için çalışma başlatıldı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, İl Genel Meclisi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Selimiye’nin kaçırılan çinilerinin geri getirilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldığını söyledi.

Bazı kaynakları göre; 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Selimiye Camii'nin hünkar mahfilinde bulunan İznik çinilerinin bir kısmı Rus generali tarafından sökülerek ülkesine götürülmüş. 1930 yılında camiyi ziyaret eden Atatürk, 1913 yılındaki Bulgar kuşatmasında camiye isabet eden top izlerinin bir “ibret göstergesi” olarak yerinde bırakılmasını isterken, çalınan çinilerin yerinin de “ibretlik” olsun diye boş bırakılmasını istemiş. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Selimiye Camii’nin çinilerinin geri getirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Soytürk, “Selimiye Cami her şehre her ülkeye nasip olmayacak bir eser. Sadece Selimiye’nin bulunması bile şehrimizde bize yeter. Selimiye ile ilgili bir takım okumalar yaptık. Bu okumalarda şu anda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala’nın Edirne ile ilgili yazdığı bir makaleyi okudum. Makalede diyor ki; Selimiye’de Hünkar Mahfilinde kaybolan çiniler var. Kaybolmadılar aslında. Bu çinileri bir yetkili girişim başlatsın diye yazıyor. Biz de bu girişimi başlattık. Hünkar mahfilindeki çiniler, maalesef ki Rus General tarafından savaş sonrasında alınıp götürülüyor. Moskova müzesinde sergilendiği veya depoda tutulduğu söyleniyor. Bu konuyu İskender Pala’ya ilettik. Kendisi de hemen talimat verdi. Rus general tarafından sökülüp alınan çinileri Kültür ve Turizm Bakanlığı şu anda Rusya’dan getirtilmesi için çalışıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı aslında son iki yıldır özellikle ülkemizde yurtdışında kaçırılan, kendi topraklarına ait bu eserleri çok ciddi çalışma yaparak ciddi eserler getirildi. İnşallah Selimiye Camii’ndeki hünkar mahfilindeki çinileri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanının önderliğinde yapılacak girişimle inşallah çiniler yerine gelecek.  Çünkü bu eserler kendi topraklarında değerli. Kendi topraklarında olması gerekiyor. Valimiz de bu çalışmayı hızlıca başlattı” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi