14 Haziran 2024
31 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYOĞUN KATILIM, KİSPET USTALARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

YOĞUN KATILIM, KİSPET USTALARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

-

Bu yıl 661’incisi gerçekleştirilecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin rekor katılımla yapılacak olması kispet ustalarının yüzünü güldürdü. Dualı çayırda güreşecek pehlivanların kispetleri, mesleğin son temsilcileri olan ustaların ellerinden çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgın tedbirleri nedeniyle sınırlı sayıda katılımcı ile yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 661’incisi gerçekleştiriliyor. Samsun’dan Edirne’ye gelen kispet ustaları, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne’deki yerini aldı. Pehlivan kayıtlarının başlaması ile birlikte Mimar Sinan Spor Salonu önünde çadır kuran kispet ustaları dikim ve işleme yapıyor. Dualı çayırda güreşecek pehlivanların kispetlerini yetiştirmek için gece gündüz demeden çalışan ustalar, geleneksel ve el yapımı kispet üretiminin devamı için çırak yetişmemesinden yakınıyor.

1 yıl önce kispet yapmaya başladığını söyleyen Samsunlu Kerem Nurcan, öğrenme aşamaları çok olduğu için hala öğrenmeye devam ettiğini söyledi.
Kerem Nurcan, “Türkiye genelinde sayılı insan yapıyor. Biz de yetişmeye çalışıyoruz. Biraz özen göstererek ve vakit ayırarak yapmaya çalışıyoruz. Şu an işlerimiz yolunda gidiyor. Kispetin yanında altın kemer ve başka şeyler de yapıyoruz. Bu yıl rekor katılım bekleniyor ama özellikle Antalya bölgesinden daha çok gelen olacaktır” dedi.

Kispet ustası Ebubekir Kesen, 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne’ye geldiğini ve burada pehlivanların kispet, paça, bel gibi ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade etti.
Ebubekir Kesen, “Bu yıl çok rağbet var. Geçen yıla göre iki kat fark var. Bu yıl fiyatlar da arttı. Deri fiyatları da artınca biz de biraz zorlandık. Geçen yıla göre bin-bin 200 kispet satıyorsak, bu sene bin 500-bin 600’e çıktı. Güreşçi sayısı artınca biz de hizmeti arttırdık. Gece 12’ye kadar çalışıyoruz. Çünkü pehlivana kispeti yetiştirmek zorunda kalıyoruz. Kispet pehlivanın yarısıdır, o olmazsa hiçbir şey yapamaz. Biz de pehlivanlara hizmet etmek için buradayız” ifadelerini kullandı.

Kırkpınar’da güreşmek için Mardin’den Edirne’ye gelen Bekir Bilgiç, bu yıl üçüncü kez Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katıldığını ve kispetini de buradan aldığını söyledi.

Samsun’dan Edirne’ye gelen sporcu Ali Osman Çelik, daha önce ölçülerini verdiği kispetini burada yaptırdığını ve Kırkpınar’a yetişeceğini söyledi.
Ali Osman Çelik, “Hocalarımızla her gün çift antrenman yaptık Kırkpınar için, yoğun bir çalışma yaptık. İddialıyım, inşallah şampiyon olurum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side