25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYOKSULLUK SINIRI 25 BİN LİRAYI GEÇTİ!

YOKSULLUK SINIRI 25 BİN LİRAYI GEÇTİ!

-

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Kasım ayı araştırmasına göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 657 liraya, yoksulluk sınırı ise 25 bin 422 liraya yükseldi. Konfederasyon Genel Sekreteri Mehmet Koç, Edirne’de yaptığı açıklamada TÜİK’in Aralık ayında enflasyon rakamlarını açıklayacağını hatırlatarak, gıda ürünlerinde bir yılda yüzde 167 oranında artış olduğunu söyledi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, Tüm Yerel Sen Edirne Şubesi’nin genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada Birleşik Kamu İş Ar-Ge birimi Kamu- Ar’ın Kasım ayında yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Koç, Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 8 bin 657 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 25 bin 422 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Koç, “Son yaptığımız araştırmaya gören fazla tüketilen 64 gıda maddesinin fiyatı, bu gıda maddelerinin içinde neler var, en çok tükettiğimiz peynir, süt, pirinç, bulgur bu tür şeyler var. Yani TÜİK’in hesaplamış olduğu oranlardaki gibi pinpon topu, soba borusu, balık yumurtası gibi şeyler yok. Sadece en çok tükettiğimiz 64 gıda ürünü üzerinden yaptığımız araştırmanın sonuçlar. Bu gıda ürünleri bir önceki aya göre yüzde 4, bu yılın ilk 11 ayında yüzde 19, son bir yılda ise yüzde 167 oranında artmıştır. Geçen yıl pazara gittiğimizde 100 liraya aldığımız temel gıda maddeleri bir yıl içinde yüzde 167 oranında artmış, yüz liradan 267 liraya çıkmıştır. Son bir yılda kamu çalışanlarının ve emeklilerin aylıklarında enflasyon farkı da dâhil yüzde 85,6 oranında artış gerçekleşmişti. Aynı dönem içinde asgari ücrette ise yüzde 94,6 oranında artış gerçekleşmişti. Geçen yıl bu zamanlar 100 lira olan maaşımız yüzde 85 artarken, yüz liraya aldığımız gıda maddeleri şu anda 267 lira olmuştur. 4 kişilik bir ailenin dengeli beslenebilmesi için yapılması gereken harcama yani açlık sınırı Kasım ayında 8 bin 657 TL’ye yükselmiştir. Yoksulluk sınırı ise 25 bin 422 TL’ye çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda yanlış ekonomik ve tarımsal politikaların gıda fiyatlarında yol açtığı artış, ülkedeki açlık riskini giderek büyütmektedir. Gıdaya erişimi zorlaştıran fiyat artışları, yetersiz ve sağlıksız beslenmeye zorlamaktadır. Maalesef bu durum, zamanla önemli sağlık sorunlarına da yol açacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side