23 Şubat 2024
7.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYÜKSEK ELEKTRİK FATURALARI ESNAFI BEZDİRDİ!

YÜKSEK ELEKTRİK FATURALARI ESNAFI BEZDİRDİ!

-

Elektriğe bir biri ardına yapılan zamların ardından yüksek gelen elektrik faturaları esnafların tepkisine oluyor. Öyle ki bazı işletmelere gelen faturalar, işyerinin kirasının bile önüne geçmeye başladı. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, devletin bir çok yere uyguladığı süspansiyonu, ticarethanelere de uygulaması gerektiğini söyledi.

Elektrik fiyatlarındaki artışların ardından gelen faturalar, bugünlerde esnafların en öncelikli sorunu haline geldi. Havaların soğumasıyla birlikte ısıtma ve soğutma giderleri, faturaları bir hayli kabartıyor. Alipaşa Çarşısı arkasında tava ciğer lokantasına geçtiğimiz yıl gelen elektrik faturası 5-6 bin lira civarındayken bu rakamın bugünlerde gelen faturalarla 23 bin liraya kadar yükseldiği gözleniyor. Hal böyle olunca yüksek elektrik faturaları, esnafların tepkisine neden oluyor.

Tava ciğer lokantası ve şarküteri işletmecisi Erdal Akgün, “esnafın bu şartlarda ayakta durması çok zor” dedi.

Akgün, “geçen yıl 5-6 bin lira gelen elektrik faturaları 22-23 bin liralara kadar dayandı. Çünkü ısıtma da soğutma da hepsi elektrikle oluyor. Klima çalıştırıyorsun, buzdolapları var, sektörümüzde soğutma çok önemli. Elektrik sarfiyatı can yakıcı yürük sızlatıcı. Bu şartlarda esnafın ayakta durmasının mümkünatı yok. Sadece esnaf değil tarım kesimi de aynı. Bütün hizmet sektörünün üretenlerin her şeyi elektrik olmuş durumda. Bu konularla hiç kimsenin ilgilenmemesi de bizleri üzüyor. Mutlaka bir şeyler yapmak lazım. İnanın bu işlerin altından kalkamıyoruz. Pandemi döneminde elektrik faturası üç ay ödenmeyecek denildi. İnanın hala daha onlarla boğuşan esnafımız var. Bu iş böyle gitmez, kış başladı. Bu sarfiyat daha da yukarı çıkacak. Devleti idare insanların bunu mutlaka duyması lazım. Özellikle Edirne’de iktidar partisinin milletvekili boş işlerle uğraşmayı bıraksın esnafın ve çiftçinin feryadına kulak versin. Bu işe bir dur desinler. İnanın şu an esnaf elektrikten başka hiçbir şeyi düşünmüyor” dedi.

Balıkçı esnaflarından Yusuf Çimen, geçen ay 18 bin lira elektrik faturası ödediğini, ancak bu rakamları ödemekte zorlandıklarını kaydetti.

Çimen, “Şu anda faturanın biri 9 bin lira, diğer faturam geldi 4 bin lira. Bu en az gelen faturalarımız. Ödemekte zorlanıyoruz. Sonuçta balıkçıyız. Geçen ay fatura 18 bin lira, bu ay 14 bin lira geldi. Ticarethane olduğu için hem zam hep zam. Aralık ayında bilmiyorum ama Ocak ayında yeni zamlarla karşı karşıyayız. Buzhane çalışıyor, elektrik kapansa balık iptal” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, esnafın en büyük sorununun yüksek gelen elektrik faturaları olduğunu belirterek, devletin esnaflara yönelik süspansiyon uygulaması gerektiğini söyledi.

Cingöz, “Elektriğe gelen zamlar esnafın belini büküyor. Kazancından bunu süspanse etmiş oluyor. Devlet aslında bir sürü yerde süspansiyon uyguluyor. Ticarethanelere de esnafa da süspansiyon uygularsa fiyat artışlarının kısmen de olsa önüne geçilmiş olur. Çok rahatlıkla uygulayabilir. Çünkü Türkiye’de bir sürü dış piyasada iş yapanlara ihracatçılara gemicilere filan süspansiyonlar uygulanıyor. Bana göre onlara uygulanan süspansiyon kadar esnafa uygulanacak süspansiyon ek yük getirmez diye düşünüyorum. Geçen seneye göre değerlendirmeye kalkarsak 2 bin lira gelen yere şu anda 10 bin lira elektrik faturası geliyor. Yılbaşından sonra elektriğe zam gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Akaryakıtta yüzde 20 bandında düşüş sağlandı. Elektrikte de doğalgazda da olabilir böyle düşüş. Elektrik faturaları zorda bırakıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side