20 Temmuz 2024
33.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEZİRAAT ODASI’NDAN KURAKLIK AÇIKLAMASI!

ZİRAAT ODASI’NDAN KURAKLIK AÇIKLAMASI!

-

Edirne Ziraat Odası, bölgede etkili olan kuraklık hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu süreçler bizlere şunları gösteriyor ki; sulama yatırımlarına hız verilmeli, baraj sayıları artırılmalı ve kapalı sulama sistemlerine geçilmelidir.” ifadelerine yer verildi.
Bölgede etkili olmaya devam eden kuraklık, üreticileri kara kara düşündürmeye devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Edirne Ziraat Odası’ndan da bir açıklama yapıldı.  Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bu hafta arazi ziyaretlerimiz daha çok kuraklık etkileri çerçevesinde gerçekleşmiştir. Kuraklık etkileri, gün geçtikçe kendisini daha da çok göstermeye başladı. Çatlayan topraklar, çiçek açmadan kuruyan ayçiçekleri, kuruyan nehirler, geri çekilen yer altı suları… Hafta ortası bazı bölgelerde güzel lokal yaz yağışları olsa da bunlar çok dar alanlarda gerçekleşmiştir. Yapmış olduğumuz gözlemlerde özellikle Tunca Nehri’nde su debisi çok düşmüş olup, bazı noktalarda su akışı sıfıra yakındır. Özellikle aşağı bölgelerde çeltik alanlarında ciddi sorunlar yaşanmakta olup Cumartesi gününden beri Değirmenyeni Şelale üst bölgelerinde sulamaya ara verilerek, suyun aşağıdaki üreticilerimize de ulaşması sağlanmaktadır. Bu zorlu süreçte özellikle gereksiz ve fazla sulamanın yapılmaması oldukça önemlidir. İnşallah hep birlikte zor da olsa bu kurak sezonu en az zararla atlatmak için elimizden geleni yapacağız. Bu süreçler bizlere şunları gösteriyor ki; sulama yatırımlarına hız verilmeli, baraj sayıları artırılmalı, kapalı sulama sistemlerine geçilmeli, ekim deseni kontrolü sağlanmalı, nehirlerin ıslahı yapılmalı ve gerekirse belli aralıklarla kapaklı bendlerin nehir içlerinde yapılması sağlanmalıdır. Bu elbette ilk yaşadığımız kuraklık değil ama artık son kuraklık olmayacağı da çok nettir.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side