28 Mayıs 2023
15.4 C
Edirne
Ana SayfaKIRKLARELİŞAHİN: KADIN MESELESİ, BİR KALKINMA MESELESİDİR

ŞAHİN: KADIN MESELESİ, BİR KALKINMA MESELESİDİR

-

Kırklareli’nde düzenlenen Girişimci Kadınlar Buluşması panelinde konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kadın meselesi; bir kalkınma meselesidir, bir demokrasi meselesidir.” dedi.

Kırklareli Valiliği ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Kırklareli’nde Girişimci Kadınlar Buluşması paneli düzenlendi. Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele; Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol üyeleri ve kadın girişimciler katılım gösterdi.

Panelde kadın girişimciler başarı hikayelerini anlattı.

Panelde konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadın meselesinin bir kalkınma meselesi olduğunu ifade etti.
Şahin, “Kadın meselesi, bir kalkınma meselesidir, bir demokrasi meselesidir, o yüzden kadın meselesini bilgi ekonomisini yönetecekseniz toplumun her bir ferdine, eşrefi mahlukat olarak doğan her insanı kalkınmanın bir parçası yapmanız lazım. Buna mecbursunuz. 100’üncü yılda 10’uncu ekonomi olmak istiyorsanız başka çareniz yok. Kadın şefkati olsaydı bugün Aylan bebekler Ege Denizi’nde ölmezdi. Bir anne bebeğini öldürmez, anne bakışıyla merhametle, şefkatle dünyaya baktığınız zaman ‘o bebek benim bebeğim dediğiniz zaman bebekler ölmez. Bebekler öldürülüyor, savaşlar devam ediyor. O yüzden Cumhurbaşkanımızın ‘dünya beşten büyüktür, daha da adaletli bir dünya mümkündür’ dediğini şu an çok daha iyi anlıyoruz. Dünya bilgi ekonomisine gidiyor. Artık insani ve çevresel kalkınma önemli. Çiçeği, böceği, havayı, suyu toprağı koruyamadığın bir dünyada bebeğini koruyamayacaksın. İşte bakın maskelerle oturuyoruz, yeniden arttı. Her gün vakalar artıyor. Niye? Bizim çevreyi korumamız ortak evimiz olan gezegenimizi korumamız lazım. Gezegeni en çok kirletenler kim? Çin’inden Amerika’sına en çok kirletenler onlar. O yüzden biz Paris Anlaşması’nı en hızlı imzalayan en hızlı parlamentosundan geçiren en hızlı iklim master planını yapan bir iktidarın liderinin ve ekibinin bir parçasıyız. O yüzden dünya buraya giderken katılımcılık ve kapsayıcılık dediğimiz şey ne? Hiç kimseyi geride bırakmamak. Bize OECD’nin şampiyon şehirler inisiyatifine davet edilmemizin nedeni hiç kimseyi geride bırakmadan kimse yetim, yoksul, yaşlı, muhtaç, mülteci, doğan herkesin kapsayıcı ve katılımcı olarak yönetimde söz sahibi olmak. Bunu yapabildiğiniz zaman demokrasi yerelde başlar kalkınma yerelde başlar dediğiniz anlayışı hakim kıldığınız zaman bu fark yaratmanıza neden oluyor. Her bir şehrin, çok büyük bir potansiyeli var.” şeklinde konuştu.
Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi