30 Mayıs 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaTEKİRDAĞAYÇİÇEĞİ TARLALARI İLAÇLANDI, KOVANLARINDAN ÇIKAN ARILAR GERİ GELMEDİ

AYÇİÇEĞİ TARLALARI İLAÇLANDI, KOVANLARINDAN ÇIKAN ARILAR GERİ GELMEDİ

-

Tekirdağ’da ortaya çıkan tırtıl istilasıyla beraber ayçiçeği tarlaları ilaçlandı. İlaçlama sonrasında kovanlarından çıkan arılar ise bir daha geri gelmedi.

Tekirdağ’da geçen hafta ayçiçeği tarlalarında ortaya çıkan tırtıl istilası sonrasında bölge genelinde drone ile ilaçlama çalışması başlatılmıştı. İlaçlama çalışmaları sonrasında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine bağlı Yukarı Kılıçlı Mahallesi’nde yaşayan arı yetiştiricisi Osman Korkut’a ait kovanlardan çıkan arılar, bir daha geri dönmedi. Arılarının telef olduğundan endişe eden Korkut, çok büyük kayıplarının olduğunu, yetkililerin bir an önce duruma çare bulmasını istedi.

Arı yetiştiricisi Osman Korkut yaptığı açıklamada, “Arıların meraya gittiğini görüyorsun ama döndüğünü görmüyorsun. 30 çıtalık arılar 14-15 çıtaya düştü. Bu bal veriminde büyük bir oranda kayıp demektir. Sağım yapmadık. Şu an bal sulu. Sağım yapılacak vaziyette değil. Balın olgunlaşması lazım. Allah nasip ederse giden arılar geri gelirse kovanlar dolacak. Biz de sağım yapmış olacağız. Bu tırtıl meselesi çıkalı 5-6 sene oldu. Bu sene patlak verdi. Arıcı arısını kollamaya çalışır. Çiftçi malını kollamaya çalışır. Şu mantığı unutmayalım. Su candır, arı hayattır” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side