30 Kasım 2023
6.6 C
Edirne
Ana SayfaTEKİRDAĞTÜRK AİLEYE KORELİ DAMAT

TÜRK AİLEYE KORELİ DAMAT

-

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yaşayan Mehmet-Nazan Şengül çiftinin kızı Gamze Şengül, Koreli Dejung Kang ile dünyalarını birleştirdi. Yaklaşık 5 yıldır Türkiye’de kalan ve ismini Ömer olarak değiştiren Kang, Müslüman olmasının ardından Türk adetleri ile düğün de yaptı.

Türk örf ve adetlerini sevdiğini ve buradaki insanların hoşgörüsünün kendi ülkesiyle benzerlik gösterdiğini aktaran Koreli Dejung Kang, Müslümanlığı da seçerek Mehmet-Nazan Şengül çiftinin kızı Gamze ile evlendi.

Türkiye’ye yurt dışı hayallerini gerçekleştirmek istediği ve ülkeyi merak ettiği için geldiğini belirten 27 yaşındaki Ömer Kang, Nevşehir’de okuduğunu, arkadaşı aracılığı ile Gamze ile tanıştığını ve Türkiye’de kalmak istediğini söyledi.

Ömer, “Bizim ortak arkadaşlarımız vardı. Onlar aracılığıyla kendisiyle tanıştım, numarasını aldım ve sonrasında konuşmaya başladık. Türk insanı çok yardımsever. İlk başta hayalle buraya gelmiştim, heyecanlıydım. Ama 5, 6 yıl yaşadıktan sonra çok yardımcı olduklarını gördüm. Güney Kore’nin adetleriyle Türkiye’nin adetleri aynı. Onlarda da saygı ve hoşgörü ile yardımseverlik var, bizde de vardı” şeklinde konuştu.

Turizmci olan Gamze Şengül ise Ömer ile tanıştıktan sonra hem Korece hem de Türkçe pratik yaptıklarını belirtti.

Şengül, “Kore’ye daha önce hiç gitmedim. İnşallah ilerleyen süreçte gideceğiz. Kore dizilerinden, filmlerinden bir merakım vardı. Kore insanı ile bizim aramızda çok farklı kültür çatışması hiç olmadı. Onlar da büyüklerine karşı saygılı, yardımsever ve hoşgörülü insanlar” dedi.

Ömer, “Bizde düğünler maksimum 2 saat sürüyor ama burada sadece dört saat takı töreni sürdü. Durmadan dans ediyoruz, yemek yiyoruz, ardından yine dans ediyoruz. Çok yoruldum, bana çok farklı geldi. Bizde takı töreninde zarfa koyarlar ama burada farklı bir durum vardı. Ayrıca kına gecesi de çok garip geldi” diye konuştu.

Farklı kültürden iki ailenin birleşmesinin kendileri için bir sorun teşkil etmediğini dile getiren Mehmet-Nazan Şengül çifti de kızlarına sonuna kadar destek olduklarını belirttiler.

Şengül, “İlk başta garip geldi ama sonradan alıştık. Kendisi çok efendi, terbiyeli bir çocuk. Biz sonuna kadar kızımızın, damadımızın yanındayız” dedi. Kore’ye gitmediklerini belirten Mehmet-Nazan Şengül çifti, “Nasip olduğu zaman gitmeyi çok isteriz” ifadelerini kullandı.

Koreli Jinho Kang ve Eunhi Kim çifti de, iki farklı toplumun birleşmesini çok olumlu karşıladıklarını ifade ettiler.

“Bizim taraftan bakınca da gelin tarafı yabancı oluyor. İlk başta biraz tuhaf geldi ama oğlumuzu sevdiğimiz için önce tanışalım dedik. Görüntülü görüşme yaparak tanıştık ve çok mutlu olduk. Hem ailemiz hem oğlumuz hem de gelinimiz için güzel bir düğün oldu” dedi.

Müslüman olma hikayesini paylaşan Ömer Kang, namaz kıldığını, ibadetlerini aksatmadan yerine getirdiğini söyledi.

“Nasıl Müslüman olduğumu anlatayım. Türkiye’den Kore’ye geldiğimde buradakileri araştırmıştım. Bir imamla tanıştım, din hakkında bilgi aldım. Sonra karar verdim Müslüman olmaya. Dini bir karar verdiğimde Katoliklerin dini doğru gelmedi. Sonra camiye gidip bir imamla konuştuğumda bu daha doğru geldi bana. Namaz kılıyorum, bazen kaçırıyorum ama elimden geldiğince kaçırmamaya, ibadetlerimi aksatmamaya çalışıyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side