22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaTÜRKİYEKURTDERE’DE BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK OLDU

KURTDERE’DE BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK OLDU

-

62’nci Geleneksel Kurtdere Yağlı Güreşlerinin Başphelivanı Yusuf Can Zeybek oldu.


Bu yıl 62’ncisi düzenlenen Kurtdere Yağlı Güreşlerinde yüzlerce pehlivan kol bağladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği güreşlere; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bendevi Palandöken, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da katılım gösterdi.
Kırkpınar’ın rövanşı olarak adlandırılan Kurtdere Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık müsabakalarında ise büyük sürprizler yaşandı. Turnuvanın favorileri arasında gösterilen Ali Gürbüz, Mehmet Yeşilyeşil, Orhan Okulu ve İsmail Koç, yarı finali dahi göremeden elenirken; İsmail Balaban ise yarı finalde elendi. Yarı final müsabakasında Ertuğrul Dağdeviren’in sakatlanarak güreşi bırakması sonucu finale yükselen Yusuf Can Zeybek ile İsmail Balaban’ı eleyen Hüseyin Gümüşalan final yaptı.
Final müsabakası öncesi Zeybek ve Gümüşalan’a başarılar dileyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir selamlama konuşması da yaptı. Bakan Akar, “Pehlivanlar bu meydanda, Mehmetçik de operasyonlarda gücünü gösteriyor.” deyince tribünlerden büyük alkış aldı.
Bakan Akar, “Değerli güreş severler sizleri selamlıyorum. Sağ olun, var olun. Ata sporumuz, tarihimiz yağlı güreşlere katkıda bulunan herkese saygılarımı sunuyorum. Burada yenmek de var, yenilmek de var. Burada önemli olan Türk’ün gücünü göstermek. Bu meydanda pehlivanlar gücünü gösteriyor, Mehmetçik de operasyonlarda gücünü gösteriyor” dedi.

Bakan Akar’ın konuşmasının ardından başlayan final müsabakasında Yusuf Can Zeybek, Hüseyin Gümüşalan’ı mağlup ederek 62’nci Geleneksel Kurtdere Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı oldu. Başpehlivan Zeybek’e altın kemerini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar taktı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side