6 Aralık 2022
7.1 C
Edirne
Ana SayfaDÜNYABULGARİSTAN İLE İŞBİRLİĞİ PROGRAMLARI DEVAM EDECEK

BULGARİSTAN İLE İŞBİRLİĞİ PROGRAMLARI DEVAM EDECEK

-

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, sınır şehirlerinin Bulgaristan ile sınır ötesi işbirliği programlarının devam edeceğini söyledi. Kaymakçı, projelerin daha verimli olması için eğitim çalışmalarının devam edeceğini söyleyerek, “Bu programlar sayesinde biz şehirlerimiz arasında sürdürülebilir projeler oluşmasını istiyoruz” dedi.
 

İnterreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği programı kapsamında Edirne'de çalıştay düzenlendi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapılan çalıştaya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ile çok sayıda davetli katıldı.

 Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Türkiye’nin 2004 yılından itibaren sınır ötesi işbirliği programına dahil olduğunu söyleyerek, bunlardan en köklü olanının ise Bulgaristan ile yapılan işbirliği programı olduğunu kaydetti. Bulgaristan ile sınır ötesi işbirliği programlarının Edirne, Kırklareli, Yambol, Haskova ve Burgaz olmak üzere beş sınır şehrini kapsadığını belirten Kaymakçı, şu anada kadar 15 milyon Avro’luk 43 projenin uygulamaya konulduğunu, 2020 sonuna kadar 70 projeyi planlamalı düşündüklerini söyledi. Kaymakçı, projelerin daha verimli olması için eğitimlerin devam edeceğini ifade etti.

 Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda katılımcılardan cep telefonlarından 'www.menti.com' üzerinden görüşlerini aldı.

‘Türkiye’nin AB üyeliğinin Türkiye’ye yararlı olacağına inanıyor musunuz ve Türkiye’nin AB üyelik sürecini destekliyor musunuz?’ şeklindeki soruya katılımcıların büyük çoğunluğu desteklediğini belirtirken, Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Edirne’nin daha Avrupai bir şehir olduğu için destek oranının Türkiye ortalamasının üzerinde çıktığını söyledi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi