24 Şubat 2024
13.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇAĞLAYAN’DAN ODA BAŞKANI ŞAHİN’E BÜYÜK TEPKİ!

ÇAĞLAYAN’DAN ODA BAŞKANI ŞAHİN’E BÜYÜK TEPKİ!

-

Değirmen Taksi Durağı Başkanı Erdal Çağlayan, Edirne’de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ön seçimde aday adaylarından Filiz Gencan Akın’a destek veren Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin’e tepki göstererek, “Edirne’deki en büyük meslek odasının başkanının siyasi tavır sergilemesi bana ve camiadaki herkese yanlış geldi.” dedi. Seçim sonrası Oda Başkanı Şahin tarafından dile getirilen “Biz ya siyahız ya da beyaz; gri olamayız.” sözleri hakkında da konuşan Çağlayan, “5 sene önceki seçimde neden böyle bir yol izlemedin. Ali Başkan sen rengarenksin.” dedi. Çağlayan, Şahin’e, “Odanın saygınlığını arttır, resmi makamlarda bir ağırlığımız olsun. Siyasette ona buna bulaşıp da odamızı madara etme, saygınlığını bitirme.” çağrısında da bulundu.

Değirmen Taksi Durağı Başkanı Erdal Çağlayan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Edirne Belediye Başkan adayını belirlemek adına gerçekleştirilen ön seçimde aday adaylarından Filiz Gencan Akın’a destek veren Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi Başkanı Hakan Giyik’e tepki gösterdi. Bugün basın toplantısı düzenleyen Çağlayan, özellikle Oda Başkanı Ali Şahin’i hedef alarak, siyasi bir duruş sergilemesinin yanlış olduğunu ifade etti.

Çağlayan, “Edirne’deki en büyük meslek odasının başkanının siyasi tavır sergilemesi bana ve camiadaki herkese yanlış geldi. Oda başkanından beklediğimiz tarafsız bir duruş sergilemesi çünkü o kurum bizi resmi kurumlarda temsil eden, saygınlığı olması gereken bir kurumdur, buna yakışan hareketlerde davranması gerektiğini düşünüyoruz. Bundan dolayı yaptığının yanlış olduğunu gördük, kendisini de uyardık. Bizim yıllarca belediye meclisinde bizi temsil eden bir meclis üyemiz olmadı. Bu bizim camiamızın da bir eksikliğidir ki camiaya en çok gönül kırgınlığı olan insanların da başındayım ben. Sebepleri malumdur. Baktığımız zaman bizimle alakalı bütün kararları belediye alır. Fakat 2005 yılında yürürlüğe giren belediye kanununda o günden beri Edirne’de 513 tane sayısı olan ciddi bir topluluk belediye meclisinde hiçbir zaman temsil edilmemiştir. Burada siyasilerin de eksikliği vardır diye düşünüyorum. Çünkü karar alınırken fikir beyan edilecek masada kimse yoktu. Şoförler Odası Başkanı bizi temsilen bu trafik komisyonu toplantılarına katılır, oy kullanma hakkı yoktur fakat odamızın karma yapısı olduğu için her farklı meslek grubundan çoğunluk taksicidir, minibüsçülerdir, ağırlıklı grup bunlardır. Hiçbir zaman temsil edilmedik.” dedi.

Oda Başkanı Şahin’in önceki günlerde yaptığı açıklamada “Biz ya siyahız ya da beyaz; gri olamayız.” sözleri hakkında da konuşan Çağlayan, “O zaman 5 sene önceki belediye seçiminde neden böyle bir yol izlemedin? Ali Başkan, sen rengarenksin.” dedi.
Çağlayan, “Ali Başkan ‘biz ya siyahız, ya da beyaz, gri olamayız’ diyor. Ben de diyorum ki; Ali Başkan sen gökkuşağı gibi rengarenksin. Neden o zaman 5 sene önceki belediye seçiminde böyle bir yol izlemediniz? Niye taksici camiasını bir araya toplayıp siyasi partilerle görüştürmediniz?  Samimi değilsiniz, Sayın Ali başkan samimi değilsin. Bu esnaf yıllarca yöneticilerin aldığı yanlış kararlar yüzünden çok sıkıntılar yaşadı. Biz yöneticilerin hata yapmamasını istiyoruz, hata yapmaması için de eleştirilerde bulunmak bizim boynumuzun borcu. Fakat camiadan hiç kimse kalkıp da açıklama yapmıyor. Herkes oturduğu yerden bir şeyler söylüyor fakat sıkıntılarını dile getirmiyor.” şeklinde konuştu.

Çağlayan, Şahin’e esnafın tamamını kucaklaması yönünde de çağrıda bulundu.
Çağlayan, “Edirne’de ulaşım konusu sadece ETUS’tan ve ETUS yöneticilerinden ibaret değildir. Diğer esnaf gruplarının da burada söz söyleme hakkı vardır. Ali Başkanın burada ETUS ceketini bir kenara koyacak, oda başkanı sıfatıyla herkesi kucaklayacak. Odanın saygınlığını arttırsın, resmi makamlarda bir ağırlığımız olsun. Siyasette ona buna bulaşıp da madara etme, saygınlığını bitirme. Son olarak belediye başkan adaylarına sesleniyorum, Edirne’de yıllardır belediye meclisinde temsil edilmeyen taksici esnafını camianın içinden birisinin temsil etmesi için bu sefer aynı hatayı yapmayacaklarına inanıyorum çünkü biz belediyede temsil edilmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side