20 Mayıs 2024
14.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEECZACILAR GÜNÜ KUTLANDI

ECZACILAR GÜNÜ KUTLANDI

-

Bilimsel eczacılığın kuruluşunun 185’inci yıldönümü, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, eczacıların en kolay erişilebilen sağlık danışmanları olduğunu ifade etti.

Bilimsel eczacılığın kuruluşunun 185’inci yıldönümü nedeniyle Edirne’de tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene; Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, oda üyeleri, Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törende konuşan Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, bu yılki Eczacılık Haftasının temasını ‘Eczacı Varsa Hayat Var’ olarak belirlediklerini kaydetti.

Kılıçcıgil, “185 yıldır kanıta dayalı bilimsel çalışmaların ışığında üstlendiğimiz tarihsel miras ile topluma şifa dağıtan bir mesleğin mensupları olmanın sorumluluğunu taşıyoruz.

Kamuda, akademide, ilaç sanayiinde ve eczanelerimizde güvenilir ve kolay erişilebilir ilaç hakkını savunuyoruz. Sağlığı ve sağlıklı hayat hakkını savunuyoruz. O nedenle bu yılki Eczacılık Haftamızın temasını “Eczacı Varsa Hayat Var” olarak belirledik. Meslektaşlarımızın üstlendiği kritik roller, önce pandemide ardından büyük deprem felaketinde hem ulusal hem de uluslararası platformlarda çok daha net biçimde görüldü.   Çünkü eczacı varsa ilaç ve sağlığa ilişkin diğer ürünlere güvenli erişim var; çünkü eczacı varsa etkili sağlık danışmanlığı var; çünkü eczacı varsa sağlık kuruluşlarında etkin ve kaliteli hizmet var: güvence var, emek var, dayanışma var; “Eczacı Varsa Hayat Var”

Kamuda görev yapan meslektaşlarımız ile emekli kamu eczacılarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi ve hak kayıplarının giderilmesi özel önem ve öncelik verdiğimiz konuların başındadır. Sağlık ve tedavi hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan, stratejik personel olarak görev yapan kamudaki meslektaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları ayrımcılığa artık bir son verilmelidir. Kamudan emekli meslektaşlarımızın yaşadıkları mağduriyet artık bir an önce giderilmelidir.

Son dönemde meslektaşlarımıza yönelik şiddet olaylarında ne yazık ki ciddi bir artış bulunmaktadır. Birinci basamak sağlık danışmanı olarak sağlık hizmeti veren eczacılarımızın sundukları bu hizmetin güvenli ortamlarda yerine getirilmesi için gereken önlemlerin acilen alınması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.

En yakın ve en kolay ulaşılabilen sağlık danışmanı olan eczacıların özenli çalışması sayesinde milyonlarca hastamızın sağlığı korunmakta ve yaşam kalitesi artmaktadır. Eczacılar, ilaca ve sağlığa ilişkin diğer ürünlere erişimde güvenin ve güvencenin simgesidir. 185 yıldır bu bilinçle her türlü koşulda hizmet sunan eczacılar, bundan sonra da bu güvene layık olarak halkımıza hizmet sunmaya devam edecektir.

Bilimsel eczacılığın 185’inci yıl dönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side