24 Haziran 2022
19.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI DÜŞÜYOR

EDİRNE’DE BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI DÜŞÜYOR

-

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Tunca, Edirne’de büyükbaş hayvan sayısının geçmiş yıllara oranla azaldığına dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle Birlik Başkanlığına seçilen Tunca, amaçlarının birliği içinde bulunduğu zor durumdan kurtarıp, eski günlerine kavuşturmak olduğunu söyledi.

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Tunca, yeni dönem çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
Bir süre önce yapılan seçimli genel kurul sonucunda birlik başkanlığına seçilen Tunca, önceki dönemde birlik yönetiminde yer aldığını, bu dönem başkanlığını yapacağı Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni iyi yerlere taşımak için mücadele vereceklerini kaydetti.
Tunca, “Birliğimizi kötü durumdan kurtarmak ve daha ileriye taşımak için mücadele vereceğiz. Tabi bu bir anda olacak bir şey değil. Birliği eski haline getirmeyi hedefliyoruz.
İlk hedefimiz üyelerimize daha iyi ve kaliteli hizmet vermek istiyoruz. 500 tane üyemiz var” dedi.

Tunca, Edirne il genelinde toplam büyükbaş hayvan sayısının 166 bin 759 olduğunu kaydetti.
Tunca, “Üyelerimize ait 21 bin 470 tane hayvan mevcut. Edirne bölgesinde toplam 166 bin 759 tane hayvan var. Bu sayı geçen yıllara nazaran çok düşük seviyede.
Bizim üyelerimize ait işletme başına hayvan sayısı 43 adede düşüyor. İşletme başı üye dışı olanlar ise 14 adet düşüyor.
Şu an Edirne’de bizim bölgemizde 166 bin 759 tane büyükbaş hayvan var. Bu rakam diğer yıllara göre düşüşte. Gençler köyde durmak, hayvan bakmak istemiyor. Köylerde bu işi yapabilecek gençler yok. Benim kendi köyümde bile iki kişi hayvancılık yapıyor. Eskiden 10’ar 15’er kişide hayvan vardı şimdi iki kişi kaldı.
Süt fiyatları arttı bunun yanın de yem fiyatları da artıyor, fazla cazibesi yok. Desteklemelerde biraz düşüş oldu. Fazla gelişme olmadı diğer aylara göre.
Damızlık durumu iyi ama herkes bir tedirgin durumda. Kimse damızlık da aramıyor. Devletimiz inşallah buna bir çözüm bulur, yoksa hayvancılık kötü duruma gidiyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi